Բժշկական միջամտության ժամանակ գրավոր համաձայնությունը որպես անհրաժեշտ պայման կամրագրվի լիազոր մարմնի սահմանած դեպքերի համար: ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովը հոկտեմբերի 21-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել «Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում առաջարկվող լրացմանը: Առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում օրենքի նախագծում փոփոխություններ չեն կատարվել, գործադիրն առաջարկություններ չի ներկայացրել: Օրինագծի հեղինակներն են ԱԺ  «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Նարեկ Զեյնալյանն ու Էմմա Պալյանը:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է նաեւ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Նարեկ Զեյնալյանի եւ Լուսինե Բադալյանի հեղինակած ««Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Առաջարկվում է օրենքի 33-րդ հոդվածը լրացնել նոր` 2.1 մասով. «Շարունակական մասնագիտական զարգացման գործընթացն իրականացնելու` սույն հոդվածի 4-րդ մասի 1-ին եւ 2-րդ կետերով նախատեսված նվազագույն անհրաժեշտ կրեդիտների ապահովման ժամանակահատվածում պահպանվում են բուժաշխատողի` պայմանագրով կամ աշխատանքի ընդունման մասին անհատական իրավական ակտով սահմանված աշխատատեղը, ինչպես նաեւ հիմնական աշխատավարձը»:
Ամբողջությամբ ընդունվելուց հետո օրենքն ուժի մեջ կմտնի 2023 թ. հունվարի 1-ից: Կառավարությունը ներկայացրել էր երկու առաջարկ, որոնք հեղինակները չեն ընդունել:
Նախագծի վերաբերյալ քվեարկությունը հետաձգվել է մինչեւ երկու ամսով: Նախագիծն անհրաժեշտության դեպքում հավելյալ կքննարկվի:

При медицинском вмешательстве письменное согласие сохраняется как необходимое условие для случаев, определенных уполномоченным органом. 21 октября Постоянная комиссия НС по вопросам здравоохранения обсудила во втором чтении и вынесла положительное заключение на предложенное дополнение к закону “О медицинской помощи и обслуживании населения”. В период между первым и вторым чтениями изменений в законопроект не вносилось, исполнительной властью рекомендаций не предлагалось. Авторами законопроекта являются депутаты фракции НС "Гражданский договор" Н.Зейналян и Э.Палян.
Во втором чтении обсужден также проект о внесении дополнения в закон “О медицинской помощи и обслуживании населения”, автором которого являются депутаты от фракции “Гражданский договор” Н.Зейналян и Л.Бадалян.
После его полного принятия закон вступит в силу с 1 января 2023 г. Правительство внесло два предложения, которые авторы не приняли.
Голосование по проекту отложено на срок до двух месяцев. При необходимости проект будет обсужден дополнительно.