Հոկտեմբերի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգում կայացել են ՀԱՊԿ ԽՎ միջոցառումներ: Արմեն Խաչատրյանը մասնակցել է ՀԱՊԿ ԽՎ-ի խորհրդին կից անդամ պետությունների խորհրդարանների պաշտպանության եւ անվտանգության կոմիտեների հանձնաժողովների նախագահների համակարգող խորհրդակցությանը, Հովիկ Աղազարյանը՝ ՀԱՊԿ ԽՎ սոցիալ-տնտեսական եւ իրավական հարցերի, իսկ Միքայել Թումասյանը՝ Պաշտպանության եւ անվտանգության հանձնաժողովների նիստերին:
Արմեն Խաչատրյանը, ի թիվս այլ ուղղությունների, ներկաներին փոխանցել է տվյալներ սեպտեմբերի 13-ից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների դեմ սկսված ադրբեջանական ագրեսիվ գործողությունների վերաբերյալ ու փաստել, որ ռազմաքաղաքական իրավիճակը Հարավային Կովկասում բնութագրվում է հակամարտությունների բարձր ռիսկայնությամբ եւ Ադրբեջանի ցուցադրական ակտիվությամբ, որն իրականացվում է Թուրքիայի բացարձակ աջակցությամբ:
Քննարկվել են անդամ պետությունների անվտանգային հարցերն ու դիտարկվել անվտանգային խնդիրներին համատեղ հակազդելու հնարավոր միջոցները:

Депутаты НС А.Хачатрян, О.Агазарян и М.Тумасян приняли участие в координационном совещании председателей комитетов по обороне и безопасности парламентов государств-членов при Совете ПА ОДКБ, состоявшемся 20 октября в Санкт-Петербурге.
А.Хачатрян, в частности, проинформировал о начавшихся 13 сентября агрессивных действиях Азербайджана против суверенных территорий Армении и заявил, что военно-политическая ситуация на Южном Кавказе характеризуется высоким риском конфликтности и демонстративной активностью Азербайджана при явной поддержке Турции.
В ходе заседания обсуждены вопросы безопасности государств-членов и рассмотрены возможные средства совместного противодействия вызовам.