Մայիսի 8-ին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը հանդիպեց ՀՀ-ում Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Օլեքսանդր Պավլյուկի եւ նրա տեղակալ Նաիրա Ավետիսյանի հետ:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Օլեքսանդր Պավլյուկը կարեւոր համարեց օրեր առաջ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի կողմից կազմակերպված «Եվրոպայի խորհրդում Հայաստանի Հանրապետության նախագահությունը» թեմայով խորհրդարանական լսումների անցկացումը: Հատուկ ներկայացուցիչը պատրաստակամություն հայտնեց աջակցելու Հայաստանին ԵԽ Նախարարների կոմիտեում նախագահությունը բարձր մակարդակով իրականացնելու հարցում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը խոսեցին նաեւ հանձնաժողովի հետ հնարավոր համագործակցության հեռանկարների մասին: Այս առումով Արտակ Զաքարյանը ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անունից պատրաստակամություն հայտնեց խորացնելու գործակցությունը ՀՀ-ում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի հետ:
Զրուցակիցներն անդրադարձան նաեւ տարբեր խորհրդարանական կազմակերպություններում ԱԺ պատվիրակությունների գործունեությանը եւ կարեւորեցին խորհրդարանական դիվանագիտությունը՝ որպես ժամանակակից աշխարհում կարեւորագույն գործիք: Կողմերը խոսեցին Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հեռանկարների եւ դրանում խորհրդարանական դերակատարության մասին:
ՀՀ ԱԺ նախագահն այցելեց Եռաբլուր
Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը մայիսի 8-ին՝ Շուշիի ազատագրման ու Երկրապահի օրվա առթիվ այցելեց Եռաբլուր պանթեոն: Երկրապահ կամավորականների միության վարչության նախագահի, ազատամարտիկների, պատգամավորների ուղեկցությամբ խորհրդարանի ղեկավարը ծաղիկներ դրեց Սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի, զորավար Անդրանի...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի ուղերձը Հաղթանակի եւ խաղաղության տոնի առթիվ
«Սիրելի հայրենակիցներ, ջերմորեն շնորհավորում եմ Հաղթանակի եւ խաղաղության տոնի առթիվ: Խորհրդանշելով տարբեր ժամանակների մեր հաղթանակները՝ այս տոնը միաժամանակ միավորում է տարբեր սերունդների՝ վկայելով նրանց բոլորի համար ընդհանուր՝ հայրենիքի նկատմամբ անշահախնդիր սիրո եւ նվիրումի, անկոտրում ոգու, սեփական ...

8 мая председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закарян встретился с Специальным представителем Генерального секретаря Совета Европы  в РА О.Павлюком и его заместителем Н.Аветисян.
Поблагодарив за прием, О.Павлюк подчеркнул важность парламентских слушаний “Председательство Республики Армения   в Совете Европы”, организованных Постоянной комиссией НС по внешним сношениям. Специальный представитель выразил готовность содействовать Армении в осуществлении на высоком уровне председательства в Комитете министров СЕ.
В ходе встречи стороны говорили также о перспективах возможного сотрудничества с комиссией.
Собеседники обратились к деятельности делегации НС в различных парламентских организациях и подчеркнули важность парламентской дипломатии как важнейшему инструменту в современном мире. Затронуты были также перспективы урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы и роль в нем парламента.
Председатель НС РА посетил Ераблур
8 мая, в день освобождения Шуши и “Еркрапа”, Председатель НС О.Абраамян посетил Ераблурский пантеон. Глава армянского парламента в сопровождении председателя правления добровольческого союза “Еркрапа” (ДСЕ), азатамартиков (бойцов-освободителей) и депутатов возложил цветы к могилам Спарапета Вазгена ...
Послание Председателя НС О.Абраамяна в связи с праздником Победы и Мира
“Дорогие соотечественники, сердечно поздравляю вас с праздником Победы и Мира!Символизируя наши победы разных времен, этот праздник объединяет и разные поколения, свидетельствуя о всеобщей для всех них бескорыстной любви и верности Родине, неукротимом духе, вере в собственные силы и уверенности в бу...