Մայիսի 8-ին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը հանդիպեց ՀՀ-ում Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Օլեքսանդր Պավլյուկի եւ նրա տեղակալ Նաիրա Ավետիսյանի հետ:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Օլեքսանդր Պավլյուկը կարեւոր համարեց օրեր առաջ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի կողմից կազմակերպված «Եվրոպայի խորհրդում Հայաստանի Հանրապետության նախագահությունը» թեմայով խորհրդարանական լսումների անցկացումը: Հատուկ ներկայացուցիչը պատրաստակամություն հայտնեց աջակցելու Հայաստանին ԵԽ Նախարարների կոմիտեում նախագահությունը բարձր մակարդակով իրականացնելու հարցում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը խոսեցին նաեւ հանձնաժողովի հետ հնարավոր համագործակցության հեռանկարների մասին: Այս առումով Արտակ Զաքարյանը ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անունից պատրաստակամություն հայտնեց խորացնելու գործակցությունը ՀՀ-ում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի հետ:
Զրուցակիցներն անդրադարձան նաեւ տարբեր խորհրդարանական կազմակերպություններում ԱԺ պատվիրակությունների գործունեությանը եւ կարեւորեցին խորհրդարանական դիվանագիտությունը՝ որպես ժամանակակից աշխարհում կարեւորագույն գործիք: Կողմերը խոսեցին Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հեռանկարների եւ դրանում խորհրդարանական դերակատարության մասին:
ՀՀ ԱԺ նախագահն այցելեց Եռաբլուր
Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը մայիսի 8-ին՝ Շուշիի ազատագրման ու Երկրապահի օրվա առթիվ այցելեց Եռաբլուր պանթեոն: Երկրապահ կամավորականների միության վարչության նախագահի, ազատամարտիկների, պատգամավորների ուղեկցությամբ խորհրդարանի ղեկավարը ծաղիկներ դրեց Սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի, զորավար Անդրանի...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի ուղերձը Հաղթանակի եւ խաղաղության տոնի առթիվ
«Սիրելի հայրենակիցներ, ջերմորեն շնորհավորում եմ Հաղթանակի եւ խաղաղության տոնի առթիվ: Խորհրդանշելով տարբեր ժամանակների մեր հաղթանակները՝ այս տոնը միաժամանակ միավորում է տարբեր սերունդների՝ վկայելով նրանց բոլորի համար ընդհանուր՝ հայրենիքի նկատմամբ անշահախնդիր սիրո եւ նվիրումի, անկոտրում ոգու, սեփական ...

On May 8 the Chairman of the NA Standing Committee on Foreign Relations met with the Special Representative of the Secretary General of the Council of Europe to the RA Oleksandr Pavlyuk and his Deputy Naira Avetisyan.
Thanking for reception Oleksandr Pavlyuk deemed important the holding of the parliamentary hearings on the them “The Presidency of the Republic of Armenia in the Council of Europe” organized by the NA Standing Committee on Foreign Relations a few days ago. The Special Representative expressed readiness to support Armenia in implementing the presidency in the CoE Committee of Ministers at high level.
In the course of the meeting the sides also talked about the perspectives of possible cooperation with the Committee. With this respect in the name of the NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan expressed willingness to deepen the cooperation with the Office of the Council of Europe to the RA.
The interlocutors also touched upon the activity of the NA delegations in parliamentary organizations and highlighted the parliamentary diplomacy as an important instrument in the modern world. The sides talked about the perspectives of the Nagorno Karabakh problem settlement and the role of the parliament in it.
08.05.2013
On May 8 on the occasion of the Shushi Liberation and Yerkrapah Day the President of the National Assembly Hovik Abrahamyan visited Yerablur Pantheon. The Head of the Parliament accompanied by the Chairman of the Yerkrapah Volunteers Union Council, freedom fighters and deputies laid flowers at the t...
Message by the RA NA Hovik Abrahamyan on Victory and Peace Day
“Dear compatriots, I warmly congratulate you on Victory and Peace Day.Symbolizing our victories of different times, at the same time this holiday unites different generations, witnessing of their selfless love and devotion for all of them, steadfast spirit towards common Motherland, believing i...