ԱԺ տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովը մայիսի 13-ին արտագնա նիստ գումարեց Արմավիրի մարզպետարանում: Նիստին մասնակցում էին մարզի համայնքների ղեկավարներ, ավագանու անդամներ եւ մարզում գործող հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: ...
Ջրի Եվրոպական երիտասարդական 11-րդ պառլամենտը մեկնարկեց աշխատանքը
Ազգային ժողովը մայիսի 13-ին հյուրընկալել էր Ջրի եվրոպական երիտասարդական պառլամենտի անդամներին: ԱԺ նիստերի դահլիճում՝ ՀՀ պետական հիմնի հնչյունների ներքո, տեղի ունեցավ Ջրի եվրոպական երիտասարդական 11-րդ պառլամենտի բացման արարողությունը: ...

NA Standing Committee on Territorial Management and Local Self-Government Holds Visiting Sitting
On May 13 the NA Standing Committee on Territorial Management and Local Self-Government convened a visiting sitting in Armavir Municipality. Heads of the marz communities, members of the Elders’ Council and representatives of the functioning NGOs were taking part in the sitting.Welcoming the partici...
13.05.2013
11th European Youth Parliament for Water Begins Its Work
On May 13 the National Assembly hosted the members of the European Youth Parliament for Water (EYPW). In the NA Session Hall under the sounds of the RA state hymn the opening ceremony of the 11th European Youth Parliament for Water was held.The Head of the Armenian Programme of the European Youth Pa...