Ցանկացած երկրի կառավարության գործունեության ծրագիրն այն հիմնական քաղաքական փաստաթղթերից մեկն է, որի շուրջ խորհրդարանում տեղի ունեցող քննարկումները ցույց են տալիս տվյալ երկրում առկա ոչ միայն գլոբալ հիմնախնդիրները, զարգացման հիմնական ուղղություններն ու ակնկալվող արդյունքները, այլեւ երկրի զարգացման, ապագայի վերաբերյալ քաղաքական ուժերի սրտացավության եւ շահագրգռվածության մակարդակը: Այս տեսանկյունից առաջինը, որ պետք է արձանագրել, այս դահլիճում տեղի ունեցած շահագրգիռ, երբեմն ծայրահեղ գնահատականներ պարունակող քննարկումներն ու հնչած հարցադրումներն էին: Սա նշանակում է, որ Ազգային ժողովում ներկայացված քաղաքական ուժերն ու անհատ պատգամավորներն իսկապես շահագրգիռ են Հայաստանն օր առաջ դարձնելու ավելի զարգացած, ավելի կայուն եւ ավելի ապահով երկիր: Եւ ես շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր պատգամավորներին` ակտիվ քննարկումների համար:
Կառավարության գործունեությունը, ինչպես նշված է ծրագրի հենց սկզբում, հիմնված է լինելու ոչ միայն ՀՀ ազգային անվտանգության ռազմավարության, ՀՀ Նախագահի, Հայաստանի Հանրապետական եւ «Օրինաց երկիր» կուսակցությունների նախընտրական ծրագրերի հիմնադրույթների, այլեւ խորհրդարանական բոլոր կուսակցությունների ծրագրային այն հիմնական գաղափարների ու մոտեցումների վրա, որոնք համահունչ են այդ փաստաթղթերին, իրատեսական են եւ կարող են նպաստել մեր երկրի ներդաշնակ զարգացմանը: Ես շատ եմ կարեւորում այս մոտեցումը, քանի որ դրա արդյունքում Ազգային ժողովում ներկայացված քաղաքական բոլոր ուժերի համախմբման մի յուրատեսակ հարթակ է ստեղծվում` թեկուզեւ առանձին հարցերի կամ հիմնախնդիրների լուծման շուրջ, անկախ խորհրդարանում այդ քաղաքական ուժերի ներկայացվածության աստիճանից եւ քաղաքական կարգավիճակից:
Այս հանգամանքը վկայում է նաեւ այն մասին, որ Հայաստանի իշխանությունները բաց են կառուցողական ու հիմնավորված բոլոր առաջարկությունների քննարկման եւ առկա խնդիրները համատեղ լուծելու ուղղությամբ ջանքերի միավորման համար:
Կառավարության այս ծրագիրը մի կողմից զգալիորեն տարբերվում է նախորդ ծրագրից` առաջարկելով նոր գերակայություններ ու մոտեցումներ, իսկ մյուս կողմից` հանդիսանում է նախորդ ծրագրի օրգանական շարունակությունը` իր մեջ ներառելով նաեւ նախկինում սկսած այն բոլոր բարեփոխումները, որոնք իրենց տրամաբանական ավարտին դեռ չեն հասել: Եվ դա բնական է, քանի որ ընտրությունների արդյունքում ստանալով մեր քաղաքացիների մեծամասնության վստահության քվեն՝ Հանրապետական կուսակցությունը, իր գործընկերների հետ միասին, պետք է շարունակի իրականացնել այն բոլոր ծրագրերը, որոնք հավանության էին արժանացել մեր ժողովրդի կողմից եւ չեն կորցրել իրենց արդիականությունը:
Ես շատ կարեւոր եմ համարում այն հինգ գերակայությունները եւ դրանց իրականացման հիմնական ուղղությունները, որոնք դրված են կառավարության 2013-2017 թվականների ծրագրի հիմքում: Գերակա այդ ուղղությունների որդեգրումը համարում եմ ճիշտ ժամանակին ընտրված, ինչպես նաեւ հանրապետության սոցիալ-տնտեսական զարգացման եւ երկրում ժողովրդավարության խորացման բնագավառներում առկա խնդիրների լուծման նպատակային ու ճիշտ թիրախների ընտրություն: Այս ուղղություններով արդյունավետ աշխատելու պարագայում, վստահ եմ, որ մենք կհասնենք այն ցուցանիշներին ու արդյունքներին, որոնք ծրագրված են առաջիկա 4 տարիների համար:
Կցանկանայի  խոսել նաեւ այն մարտահրավերների ու ռիսկերի մասին, որոնք կարող են ի հայտ գալ առաջիկայում` կապված համաշխարհային տնտեսությունում եւ մասնավորապես` Հայաստանի առեւտրային գործընկեր երկրներում ու տարածաշրջաններում ընթացող հետճգնաժամային հայտնի գործընթացների հետ: Բաց տնտեսության մոդելը, որը կիրառվում է նաեւ մեր հանրապետությունում, ունենալով մի շարք առավելություններ` համաշխարհային շուկաներին արագ ինտեգրվելու, ներդրումների ներգրավման, նոր տեխնոլոգիաների ներդման լայն հնարավորությունների եւ այլ առումներով, մյուս կողմից` իսկապես կարող է իր վրա շատ արագ զգալ արտաքին աշխարհում տեղի ունեցող տարբեր երեւույթների հետեւանքները, դրանով իսկ վտանգելով կառավարության ծրագրով նախանշված արդյունքներին հասնելու գործընթացը: Ուստի, կառավարության գործունեությունը պետք է ունենա նաեւ ճկունության անհրաժեշտ մակարդակ, եւ, նշված ռիսկերի ի հայտ գալու դեպքում, անմիջապես համարժեք արձագանք ապահովի նոր մարտահրավերներին դիմակայելու նպատակով: Իսկ մենք էլ պետք է պատրաստ լինենք այդ գործում արագ եւ օպերատիվ աջակցելու ՀՀ կառավարությանը:
Ինչ վերաբերում է քննարկված ծրագրի վերաբերյալ հնչած կարծիքներին եւ դիտողություններին, կարծում եմ, պետք է ելնենք նաեւ այն իրողությունից, որ թերեւս չկա այնպիսի քաղաքական մի փաստաթուղթ, որի վերաբերյալ, ցանկության դեպքում, հնարավոր չլինի բազմաթիվ դիտողություններ անել եւ թերություններ մատնանշել:
Ես համաձայն եմ, որ կան թերություններ, բացթողումներ: Բայց համաձայն չեմ այն կարծիքների, այն գնահատականներ  հետ, թե այս տարիների ընթացքում ոչինչ չի արվել:
Ազգային ժողովի, նախագահական եւ Երեւանի ավագանու ընտրություններն ավարտվեցին: Միմյանց քննադատեցինք որոշ դեպքերում օբյեկտիվ, որոշ դեպքերում՝ սուբյեկտիվ: Սակայն Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը երբեք իր քարոզչությունը չկառուցեց այլ քաղաքական ուժերին կամ թեկնածուներին քննադատելու վրա, այլ՝ ներկայացրեց իր կողմից իրականացված ծրագրերն ու ապագա անելիքները:
Ինչեւիցե, ավարտվել են ընտրությունները, եւ ես բոլոր քաղաքական ուժերին հաշտության, համերաշխության եւ  համատեղ աշխատանքի կոչ եմ անում: Մանավանդ որ, համոզված եմ, առանձին կարեւորագույն հարցերի շուրջ միակարծիք ենք՝ Հայաստանի Հանրապետության հզորացում, Արցախի զարգացում եւ անկախության ամրապնդում:
Ես միանշանակ համամիտ եմ հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանի այն տեսակետի հետ, որ 2008 թվականից սկսած՝ այսօր ամենանպաստավոր ժամանակն է իրականացնելու  շարունակական տնտեսական աճ ապահովող անհրաժեշտ բարեփոխումներ ու ծրագրեր, որոնք  կհանգեցնեն  աղքատության ծավալների զգալի կրճատմանը, արտագաղթի նվազեցմանը եւ վերջնական դադարեցմանը:Համոզված եմ, որ մեր բոլորի համատեղ աշխատանքի շնորհիվ կարող ենք արձանագրել այս հաջողությունները:
Մայիսի 23-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ՀՀ-ում Շվեյցարական Համադաշնության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Կոնստանտին Օբոլենսկուն` դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ: ԱԺ նախագահը գոհունակությամբ փաստեց, որ վերջին տարիներին հայ-շվեյցարական հարաբերությունները գրանցել են աննախադեպ զ...

Speech by the RA NA President Hovik Abrahamyan at the NA Sitting on the Debate of the Issue “On Approving the RA Government Programme”
Dear members of the Government,
The programme of the government activity of any country is one of the main political documents, around which the debates being held in the parliament, show not only the global problems, existing in the given country, the main directions of the development and expecting results, but also the level of warm heartedness and interest of the political forces on the development of the country and future. With this respect, the first thing to record was the debates containing concerned, sometimes extreme assessments and sounded interpellations in this hall. This means that the political forces represented in the National Assembly and the individual deputies are genuinely concerned about making Armenia more developed, more stable and more secure country a day before. And I thank all deputies for the active debates.
The activity of the Government, as it is noted at the very beginning of the programme, will be based not only on the RA National Security Strategy, the basic provisions of the pre-electoral programmes of the RA President, the Republic Party of Armenia and Rule of Law parties, but also the main programme ideas and approaches of all parliamentary parties, which are consonant with those documents, are realistic and can promote the harmonious development of our country. I very much highlight this approach, because as a result of it, a peculiar tribune of consolidation of all political forces represented in the National Assembly is established, despite the degree of representation of those political forces and political status in the independent parliament and despite certain issues or problems to be resolved.
This comes to witness the fact that the Armenian authorities are open for consolidation for jointly resolving the existing problems and the debate of all the constructive and substantiated recommendations.
On the one hand, this Government programme considerably differs from the previous programme, proposing new priorities and approaches, and on the other hand, it is the organic continuation of the previous programme, including in it all the reforms, begun formerly and had not reached to their logical end. And it is natural, because as a result of elections, receiving the vote of the majority of our citizens’ trust, the Republican Party together with its colleagues should continue to implement all the programmes, which were approved by our people and have not lost their topicality.
I deem very important the five priorities and the main directions of their implementation, which are laid down in the basis of the 2013-2017 Government programme. I consider the adoption of those prior directions chosen at precise time, as well as choice of expedient and right targets of the solutions of the existing problems in the spheres of the social-economic development of the republic and the deepening of democracy in the country. In case of effectively working in these directions, I am sure that we’ll achieve the indices and outcomes, which are planned for upcoming 4 years.
I would like to speak about the challenges and risks, which can emerge in future connected with the post-crisis well-known processes going on in the commercial partner countries and regions of Armenia. On the one hand the model of open economy, which is also applied in our republic, having a number of advantages, with respect to rapid integration to the world markets, involvement of the investments, wide opportunities of the investment of new technologies and other aspects, on the other hand, it can genuinely very rapidly feel the consequences of different phenomena going on in the external world, with that endangering the process of reaching the pre-indicated outcomes by the Government programme. Thus, the Government activity shall have a necessary level of flexibility and in case of emerging of the mentioned risks, immediately shall provide adequate response for overcoming the new challenges. And we should be ready in quick and operative support to the RA Government in that aspect.
Regarding the sounded opinions and remarks on the debated programme, I think that we should stem from the reality that there is no such a political document on which, in case of desire, it is impossible to make numerous remarks and indicate shortcomings.
I agree that there are shortcomings, gaps. But I don’t agree with the opinions, evaluations that during these years nothing has been done.
The elections of the National Assembly, the presidential elections and the elections of Yerevan Counil of Elders are over. We criticized each other in some cases objectively, in other cases – subjectively. However, the Republican Party of Armenia never build s its campaign by criticizing other political forces or candidates, but introduces the implemented programmes and the works to be done.
Anyway, the elections are over, and I call on all political forces to reconciliation, solidarity and joint work. Moreover, I am sure that we share the same opinion over the certain most important issues: strengthening of the Republic of Armenia, development of Nagorno Kharabakh and reinforcement of independence.
I unequivocally agree with the view of the President of the Republic Serzh Sargsyan that since 2008, today is the most favourable time to implement necessary reforms and programmes providing continuous economic growth, which will result in the considerable reduction of poverty level . I am sure that due to the joint work of all of us we can record these successes.
23.05.2013
On May 23 on the initiative of the President of the National Assembly Hovik Abrahamyan at the NA Session Hall with the participation of the deputies and the members of the government discussion connected with the rise of the gas tariff was held.The Minister of Energy and Natural Resources Armen Movs...
Government Programme is Approved
On May 23 in the National Assembly the debate of the Government programme continued.Before turning to the exchange of thoughts by the proposal of the NA President Hovik Abrahamyan the deputies welcomed the teachers and pupils from 10 senior schools of Yerevan within the programme “School Clubs of Le...
RA NA President Hovik Abrahamyan Receives the Ambassador of Switzerland
On May 23 the RA NA President Hovik Abrahamyan received Konstantin Obolensky, Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Swiss Confederation to the RA on the completion of his diplomatic mission. The NA President documented with satisfaction that during the last years the Armenian-Swiss relatio...
On May 23 the Chairman of the Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport of the National Assembly Artak Davtyan met with the teachers and pupils from 10 senior schools of Yerevan within the program “School Clubs of Legal Awareness” Youth Achievements NGO. Before that in the p...