Ցանկացած երկրի կառավարության գործունեության ծրագիրն այն հիմնական քաղաքական փաստաթղթերից մեկն է, որի շուրջ խորհրդարանում տեղի ունեցող քննարկումները ցույց են տալիս տվյալ երկրում առկա ոչ միայն գլոբալ հիմնախնդիրները, զարգացման հիմնական ուղղություններն ու ակնկալվող արդյունքները, այլեւ երկրի զարգացման, ապագայի վերաբերյալ քաղաքական ուժերի սրտացավության եւ շահագրգռվածության մակարդակը: Այս տեսանկյունից առաջինը, որ պետք է արձանագրել, այս դահլիճում տեղի ունեցած շահագրգիռ, երբեմն ծայրահեղ գնահատականներ պարունակող քննարկումներն ու հնչած հարցադրումներն էին: Սա նշանակում է, որ Ազգային ժողովում ներկայացված քաղաքական ուժերն ու անհատ պատգամավորներն իսկապես շահագրգիռ են Հայաստանն օր առաջ դարձնելու ավելի զարգացած, ավելի կայուն եւ ավելի ապահով երկիր: Եւ ես շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր պատգամավորներին` ակտիվ քննարկումների համար:
Կառավարության գործունեությունը, ինչպես նշված է ծրագրի հենց սկզբում, հիմնված է լինելու ոչ միայն ՀՀ ազգային անվտանգության ռազմավարության, ՀՀ Նախագահի, Հայաստանի Հանրապետական եւ «Օրինաց երկիր» կուսակցությունների նախընտրական ծրագրերի հիմնադրույթների, այլեւ խորհրդարանական բոլոր կուսակցությունների ծրագրային այն հիմնական գաղափարների ու մոտեցումների վրա, որոնք համահունչ են այդ փաստաթղթերին, իրատեսական են եւ կարող են նպաստել մեր երկրի ներդաշնակ զարգացմանը: Ես շատ եմ կարեւորում այս մոտեցումը, քանի որ դրա արդյունքում Ազգային ժողովում ներկայացված քաղաքական բոլոր ուժերի համախմբման մի յուրատեսակ հարթակ է ստեղծվում` թեկուզեւ առանձին հարցերի կամ հիմնախնդիրների լուծման շուրջ, անկախ խորհրդարանում այդ քաղաքական ուժերի ներկայացվածության աստիճանից եւ քաղաքական կարգավիճակից:
Այս հանգամանքը վկայում է նաեւ այն մասին, որ Հայաստանի իշխանությունները բաց են կառուցողական ու հիմնավորված բոլոր առաջարկությունների քննարկման եւ առկա խնդիրները համատեղ լուծելու ուղղությամբ ջանքերի միավորման համար:
Կառավարության այս ծրագիրը մի կողմից զգալիորեն տարբերվում է նախորդ ծրագրից` առաջարկելով նոր գերակայություններ ու մոտեցումներ, իսկ մյուս կողմից` հանդիսանում է նախորդ ծրագրի օրգանական շարունակությունը` իր մեջ ներառելով նաեւ նախկինում սկսած այն բոլոր բարեփոխումները, որոնք իրենց տրամաբանական ավարտին դեռ չեն հասել: Եվ դա բնական է, քանի որ ընտրությունների արդյունքում ստանալով մեր քաղաքացիների մեծամասնության վստահության քվեն՝ Հանրապետական կուսակցությունը, իր գործընկերների հետ միասին, պետք է շարունակի իրականացնել այն բոլոր ծրագրերը, որոնք հավանության էին արժանացել մեր ժողովրդի կողմից եւ չեն կորցրել իրենց արդիականությունը:
Ես շատ կարեւոր եմ համարում այն հինգ գերակայությունները եւ դրանց իրականացման հիմնական ուղղությունները, որոնք դրված են կառավարության 2013-2017 թվականների ծրագրի հիմքում: Գերակա այդ ուղղությունների որդեգրումը համարում եմ ճիշտ ժամանակին ընտրված, ինչպես նաեւ հանրապետության սոցիալ-տնտեսական զարգացման եւ երկրում ժողովրդավարության խորացման բնագավառներում առկա խնդիրների լուծման նպատակային ու ճիշտ թիրախների ընտրություն: Այս ուղղություններով արդյունավետ աշխատելու պարագայում, վստահ եմ, որ մենք կհասնենք այն ցուցանիշներին ու արդյունքներին, որոնք ծրագրված են առաջիկա 4 տարիների համար:
Կցանկանայի  խոսել նաեւ այն մարտահրավերների ու ռիսկերի մասին, որոնք կարող են ի հայտ գալ առաջիկայում` կապված համաշխարհային տնտեսությունում եւ մասնավորապես` Հայաստանի առեւտրային գործընկեր երկրներում ու տարածաշրջաններում ընթացող հետճգնաժամային հայտնի գործընթացների հետ: Բաց տնտեսության մոդելը, որը կիրառվում է նաեւ մեր հանրապետությունում, ունենալով մի շարք առավելություններ` համաշխարհային շուկաներին արագ ինտեգրվելու, ներդրումների ներգրավման, նոր տեխնոլոգիաների ներդման լայն հնարավորությունների եւ այլ առումներով, մյուս կողմից` իսկապես կարող է իր վրա շատ արագ զգալ արտաքին աշխարհում տեղի ունեցող տարբեր երեւույթների հետեւանքները, դրանով իսկ վտանգելով կառավարության ծրագրով նախանշված արդյունքներին հասնելու գործընթացը: Ուստի, կառավարության գործունեությունը պետք է ունենա նաեւ ճկունության անհրաժեշտ մակարդակ, եւ, նշված ռիսկերի ի հայտ գալու դեպքում, անմիջապես համարժեք արձագանք ապահովի նոր մարտահրավերներին դիմակայելու նպատակով: Իսկ մենք էլ պետք է պատրաստ լինենք այդ գործում արագ եւ օպերատիվ աջակցելու ՀՀ կառավարությանը:
Ինչ վերաբերում է քննարկված ծրագրի վերաբերյալ հնչած կարծիքներին եւ դիտողություններին, կարծում եմ, պետք է ելնենք նաեւ այն իրողությունից, որ թերեւս չկա այնպիսի քաղաքական մի փաստաթուղթ, որի վերաբերյալ, ցանկության դեպքում, հնարավոր չլինի բազմաթիվ դիտողություններ անել եւ թերություններ մատնանշել:
Ես համաձայն եմ, որ կան թերություններ, բացթողումներ: Բայց համաձայն չեմ այն կարծիքների, այն գնահատականներ  հետ, թե այս տարիների ընթացքում ոչինչ չի արվել:
Ազգային ժողովի, նախագահական եւ Երեւանի ավագանու ընտրություններն ավարտվեցին: Միմյանց քննադատեցինք որոշ դեպքերում օբյեկտիվ, որոշ դեպքերում՝ սուբյեկտիվ: Սակայն Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը երբեք իր քարոզչությունը չկառուցեց այլ քաղաքական ուժերին կամ թեկնածուներին քննադատելու վրա, այլ՝ ներկայացրեց իր կողմից իրականացված ծրագրերն ու ապագա անելիքները:
Ինչեւիցե, ավարտվել են ընտրությունները, եւ ես բոլոր քաղաքական ուժերին հաշտության, համերաշխության եւ  համատեղ աշխատանքի կոչ եմ անում: Մանավանդ որ, համոզված եմ, առանձին կարեւորագույն հարցերի շուրջ միակարծիք ենք՝ Հայաստանի Հանրապետության հզորացում, Արցախի զարգացում եւ անկախության ամրապնդում:
Ես միանշանակ համամիտ եմ հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանի այն տեսակետի հետ, որ 2008 թվականից սկսած՝ այսօր ամենանպաստավոր ժամանակն է իրականացնելու  շարունակական տնտեսական աճ ապահովող անհրաժեշտ բարեփոխումներ ու ծրագրեր, որոնք  կհանգեցնեն  աղքատության ծավալների զգալի կրճատմանը, արտագաղթի նվազեցմանը եւ վերջնական դադարեցմանը:Համոզված եմ, որ մեր բոլորի համատեղ աշխատանքի շնորհիվ կարող ենք արձանագրել այս հաջողությունները:
Մայիսի 23-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ՀՀ-ում Շվեյցարական Համադաշնության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Կոնստանտին Օբոլենսկուն` դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ: ԱԺ նախագահը գոհունակությամբ փաստեց, որ վերջին տարիներին հայ-շվեյցարական հարաբերությունները գրանցել են աննախադեպ զ...

Уважаемые члены правительства!
Программа деятельности правительства любой страны – один из основных политических документов, дебаты вокруг которого в парламенте показывают существующие в данной стране не только глобальные проблемы, основные направления развития и прогнозируемые результаты, но и уровень озабоченности и заинтересованности политических сил относительно грядущего. С этой точки зрения первое, что хотелось бы констатировать, - ведущиеся в этом зале заинтересованные, порою содержащие крайние оценки, обсуждения и поднимаемые вопросы. Это значит, что представленные в Национальном Собрании политические силы и отдельные депутаты действительно заинтересованы в том, чтобы как можно скорее увидеть Армению более развитой, более стабильной и более обеспеченной страной. И я благодарю всех депутатов за активные дебаты.
Деятельность правительства, как отмечено в преамбуле программы, должна опираться не только на стратегию национальной безопасности РА, основные положения предвыборных программ Президента РА, Республиканской партии Армении (РПА) и партии “Оринац Еркир”, но и на те основные программные идеи и подходы всех парламентских партий, которые созвучны этим документам, реальны и способны содействовать гармоничному развитию нашей страны. Я особо выделяю данный подход, поскольку в его итоге создается своебразная площадка для консолидации представленных в НС всех политических сил – хотя бы и для разрешения отдельных вопросов или проблем, независимо от степени представленности и политического статуса этих политических сил в парламенте.
Данное обстоятельство свидетельствует о том, что власти Армении открыты для обсуждения всех конструктивных и аргументированных предложений и объединения усилий для совместного решения существующих проблем.
Эта программа правительства, с одной стороны, значительно отличается от предыдущей, предлагая новые приоритеты и подходы, а с другой – является органичным продолжением предшествующей программы, включая в себя также все ранее начатые реформы, не доведенные до своего логического конца. И это естественно, так как, получив в итоге выборов вотум доверия большинства наших граждан, РПА вместе со своими партнерами должна продолжить реализацию всех тех программ, которые удостоились одобрения нашего народа и не потеряли свой актуальности.
Я считаю крайне важными те пять приоритетов и основные направления их осуществления, которые заложены в основу программы правительства на 2013-2017 гг. Курс на эти приоритетные направления считаю своевременным, равно как и целенаправленный и правильный выбор для решения существующих проблем в сфере  социально-экономического развития республики и углубления демократии в стране. При условии эффективной работы в этих направлениях мы достигнем показателей и результатов, запланированных на предстоящие четыре года.
Хотел бы поговорить также о тех вызовах и рисках, которые могут выявиться в будущем, в связи с известными посткризисными процессами в мировой экономике и, в частности, в странах и регионах - торговых партнерах Армении. Модель открытой экономики, практикуемая также в нашей республике, имея ряд преимуществ – широкие возможности скорой интеграции в мировые рынки, вовлечение инвестиций, внедрение новых технологий и другие аспекты, с другой стороны, действительно очень быстро может почувствовать на себе последствия происходящих во внешнем мире различных явлений, тем самым угрожая процессу достижения результатов,  намеченных   программой правительства. Поэтому деятельность правительства должна также обладать необходимым уровнем гибкости и, в случае появления указанных рисков, незамедлительно обеспечить адекватную реакцию для противодействия новым вызовам.   В этом деле мы должны быть готовы быстро и оперативно содействовать Правительству РА.
Что касается прозвучавших мнений и замечаний по обсуждаемой программе, полагаю, следует исходить также из той реальности, что нет такого политического документа, по которому, при желании, нельзя сделать множества замечаний и указать недостатки.
Согласен, есть недостатки, упущения. Однако не согласен с теми мнениями и оценками, вроде за эти годы ничего не сделано.
Завершились выборы Национального Собрания, Президента и Совета старейшин Еревана. Покритиковали друг друга: порою объективно, порою – субъективно. Однако РПА никогда не строила свою агитацию на критике других политических сил или кандидатов, а представила реализованные ею программы и намеченные дела.
Так или иначе, выборы завершены, и я призываю все политические силы к примирению, согласию и совместной работе. Тем более, что убежден, в отдельных важнейших вопросах мы единомышленники – усиление Республики Армения, развитие и укрепление независимости Арцаха.
Я однозначно согласен с той точкой зрения Президента Республики С.Саргсяна, что, начиная с 2008 года, сегодня самое благоприятное время для реализации обеспечивающих последовательный экономический рост необходимых реформ и программ, которые приведут к существенному сокращению бедности, снижению и окончательному прекращению миграции. Уверен, что   благодаря нашей совместной работе можем констатировать эти успехи.
23 мая Председатель НС О.Абраамян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Швейцарской Конфедерации в РА К.Оболенского – в связи с завершением дипломатической миссии.Спикер НС с удовлетворением отметил, что в последние годы армяно-швейцарские отношения зафиксировали беспрецедентное развитие, благод...