ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Շվեյցարիայի դեսպանին
Մայիսի 23-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ՀՀ-ում Շվեյցարական Համադաշնության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Կոնստանտին Օբոլենսկուն` դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ:
ԱԺ նախագահը գոհունակությամբ փաստեց, որ վերջին տարիներին հայ-շվեյցարական հարաբերությունները գրանցել են աննախադեպ զարգացում, ինչի շնորհիվ երկու երկրների միջեւ ձեւավորվել է բարեկամ երկրներին բնորոշ խորը փոխվստահության եւ փոխըմբռնման մթնոլորտ: Հովիկ Աբրահամյանը շնորհակալություն հայտնեց դեսպանին արդյունավետ աշխատանքի համար, որի շնորհիվ հայ-շվեյցարական կապերը զարգացել եւ խորացել են: Պարոն Աբրահամյանը կարեւորեց միջխորհրդարանական հարաբերությունները, որոնք միջպետական կապերի անբաժանելի մասն են կազմում, եւ նշեց, որ թե երկկողմանի կապերի, թե միջազգային կառույցներում համագործակցության զարգացման լավ նախադրյալներ են ստեղծվել: Նա կարեւորեց Շվեյցարիայի որդեգրած անկողմնակալ դիրքորոշումը ԼՂ հիմնահարցի կարգավորման բանակցային գործընթացում:
Դեսպան Օբոլենսկին շնորհակալություն հայտնեց քառամյա արդյունավետ համագործակցության համար` կարեւորելով հայ-շվեյցարական գործակցության հետագա ամրապնդումը եւ զարգացումը: Նա անհրաժեշտ համարեց միջխորհրդարանական կապերի հետագա խորացումը, ինչը կարեւոր դեր ունի միջպետական հարաբերությունների զարգացման գործում: Նրա բնորոշմամբ բացառիկ լավ հարաբերություններ են ձեւավորվել երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ, ինչին մեծապես նպաստել է նաեւ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի պաշտոնական այցը Շվեյցարիա: Դեսպանը կարեւորեց նաեւ համագործակցությունը միջազգային կառույցներում:
23.05.2013
Մայիսի 23-ին Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի նախաձեռնությամբ ԱԺ նիստերի դահլիճում  պատգամավորների եւ կառավարության անդամների մասնակցությամբ տեղի ունեցավ գազի սակագնի բարձրացման հետ կապված քննարկում: ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանն իր ելույթում անդրադարձավ գ...
Կառավարության ծրագիրը հավանության արժանացավ
Ազգային ժողովում մայիսի 23-ին շարունակվեց կառավարության ծրագրի քննարկումը: Մինչ մտքերի փոխանակությանն անցնելը ՝ պատգամավորներն ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի առաջարկով ողջունեցին ԱԺ «Բաց դռներ»  քաղաքականության  շրջանակներում ԱԺ նիստին ներկա  «Երիտասարդական նվաճումներ» ՀԿ ծրագրում ընդգր...
Ազգային Ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը մայիսի 23-ին հանդիպեց «Երիտասարդական նվաճումներ» ՀԿ «Իրավական իրազեկման դպրոցական ակումբներ» ծրագրով Երեւանի 10 ավագ դպրոցների ուսուցիչների եւ աշակերտների հետ: Դպրոցականները ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի ելույթը ԱԺ նիստում «ՀՀ կառավարության ծրագրին հավանություն տալու մասին» հարցի քննարկման ժամանակ
«Հարգելի գործընկերներ, Կառավարության հարգելի անդամներ, Ցանկացած երկրի կառավարության գործունեության ծրագիրն այն հիմնական քաղաքական փաստաթղթերից մեկն է, որի շուրջ խորհրդարանում տեղի ունեցող քննարկումները ցույց են տալիս տվյալ երկրում առկա ոչ միայն գլոբալ հիմնախնդիրները, զարգացման հիմնական ուղղություննե...

Председатель НС О.Абраамян принял посла Швейцарии
23 мая Председатель НС О.Абраамян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Швейцарской Конфедерации в РА К.Оболенского – в связи с завершением дипломатической миссии.
Спикер НС с удовлетворением отметил, что в последние годы армяно-швейцарские отношения зафиксировали беспрецедентное развитие, благодаря чему между двумя странами сформировалась свойственная дружественным государствам атмосфера глубокого доверия и взаимопонимания. Г-н Абраамян поблагодарил посла за плодотворную работу, в итоге которой армяно-швейцарские отношения еще более углубились и расширились. Спикер НС подчеркнул важность межпарламентских связей, составляющих неделимую часть межгосударственных отношений, и отметил, что созданы хорошие предпосылки для развития как двусторонних связей, так и сотрудничества в международных структурах. Он особо выделил взвешенную позицию Швейцарии в переговорном процессе по урегулированию Нагорно-Карабахской проблемы.
Посол К.Оболенский поблагодарил за четырехлетнее эффективное сотрудничество, подчеркнув важность дальнейшего укрепления и развития армяно-швейцарского взаимодействия. В частности, он особо отметил исключительно хорошие отношения между парламентами двух стран, чему в немалой степени способствовал также официальный визит в Швейцарию Председателя НС О.Абраамяна. Посол также подчеркнул важность сотрудничества в международных структурах.
23 мая по инициативе Председателя НС О.Абраамяна в зале заседаний парламента с участием депутатов и членов правительства состоялись дебаты в связи с повышением тарифа на газ.По актуальной проблеме  аргументированно, с экономическими обоснованиями и анализом сложившейся ситуации выступили минист...
Программа правительства одобрена
23 мая в НС были продолжены дебаты по программе правительства.На заседании по вопросу озвучили свои подходы депутаты НС  С.Маргарян (ППА), Г.Саакян (РПА).В своем внеочередном выступлении Председатель НС О.Абраамян сказал:“Уважаемые коллеги,Уважаемые члены правительства!Программа деятельности пр...
23 мая председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта А.Давтян встретился с учащимися и педагогами десяти ереванских старших школ по программе “Школьные клубы правовой компетентности” общественной организации “Молодежные достижения”.До этого школьники...
Выступление Председателя НС О.Абраамяна при обсуждении вопроса “Об одобрении программы Правительства РА” на заседании НС
“Уважаемые коллеги,Уважаемые члены правительства!Программа деятельности правительства любой страны – один из основных политических документов, дебаты вокруг которого в парламенте показывают существующие в данной стране не только глобальные проблемы, основные направления развития и прогнозируемые рез...