«Հարգարժան պարոն նախագահ,
Ինձ համար մեծ պատիվ է ողջունել Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի Մշտական հանձնաժողովի նիստի մասնակիցներին Երեւանում: Հուսով եմ, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նիստերի անցկացումը մեր մայրաքաղաքում՝ Եվրոպայի Խորհրդի Նախարարների կոմիտեում Հայաստանի նախագահության շրջանակում իր ուրույն էջը կբացի Հայաստանի եւ Եվրոպայի խորհրդի պատմության մեջ:
Հայաստանի արտաքին քաղաքականության եվրոպական ուղղվածությունը եւ եվրաինտեգրման գործընթացները գիտակցված ընտրության արդյունք է, որը խարսխված է մեր ընդհանուր արժեհամակարգի, հարուստ մշակութային եւ քրիստոնեական ժառանգության վրա եւ բխում է մեր ներքին օրակարգից: Այո, Հայաստանը եվրոպական քաղաքակրթության մաս է կազմում ինչպես իր անցյալով, այնպես էլ իր ներկայով՝ ժողովրդավարության հաստատման, օրենքի գերակայության ապահովման, հիմնարար ազատությունների եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ ստանձնած իր հանձնառությամբ: Հենց այս մղումով եւ գիտակցությամբ էր, որ տասներկու տարի առաջ՝ 2001 թվականին Հայաստանը միացավ Եվրոպայի խորհրդին՝ վերահաստատելով իր պատմական ու մշակութային պատկանելությունը համաեվրոպական արժեհամակարգին:
Այսօր, կազմակերպությանն անդամակցությունից ի վեր Հայաստանի Հանրապետությունը, ի դեմս Արտաքին գործերի նախարարության, առաջին անգամ ստանձնեց Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի նախագահությունը: Սա նշանակալից իրադարձություն է եւ միեւնույն ժամանակ մեծ պատասխանատվություն մեզ համար:
Իր նախագահությունը Հայաստանի Հանրապետությունը ստանձնում է հավակնոտ օրակարգով, որի առանցքում են Եվրոպայի խորհրդի առջեւ ծառացած այնպիսի մարտահրավերների դիմագրավումը, ինչպիսիք են անհանդուրժողականությունը, այլատյացությունը եւ ռասիզմի դրսեւորումները: Մեր նախագահության օրոք մենք գործադրելու ենք հնարավոր միջոցները՝ այդ թվում նաեւ միջմշակութային երկխոսությունը, որպես այդ մարտահրավերները հաղթահարելու արդյունավետ միջոց:
Ժողովրդավարության ամրապնդման, մարդու հիմնարար իրավունքների ու ազատությունների հետեւողական պաշտպանության հանձնառությունը խարսխված է Հայաստանի իշխանությունների խորը գիտակցված համոզմունքի վրա: Այդ նույն հանձնառությամբ է պայմանավորված նաեւ Հայաստանի Հանրապետության պատրաստակամությունը աջակցելու Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղարի նախաձեռնած բարեփոխումների հավակնոտ ծրագրի իրականացմանը, որի նպատակն է Եվրոպայի խորհրդի դերակատարության եւ արդյունավետության բարձրացումը:
Դարեր շարունակ մարդկությունը պայքարել է անհանդուրժողականության, ռասիզմի եւ այլատյացության դեմ, սակայն 21-րդ դարում, ինչպես տեսնում ենք, այս խնդիրները դեռեւս օրակարգային են: Գլոբալիզացիայի այս դարաշրջանում, մարդկանց լայնածավալ, երբեմն նաեւ անկառավարելի տեղաշարժի պայմաններում, մշակութային միջավայրը դառնում է ավելի բազմազան, ինչն առաջ է բերում սոցիալական եւ քաղաքական նոր մարտահրավերներ: Այս առումով, այսօր Եվրոպայի համար լրջագույն մարտահրավեր է անհանդուրժողականությունը: Տեղին է հիշել Մահաթմա Գանդիի հայտնի խոսքերը. «Անհանդուրժողականությունը ինքնին բռնության մի ձեւ է եւ խոչընդոտում է ժողովրդավարության իրական ոգուն»: Անհանդուրժողականությունն է ծնունդ տալիս ռասիզմին, այլատյացությանը, խտրականությանը, բռնությանը, որոնք, ի վերջո, վեր են ածվում հակամարտությունների: Այս համատեքստում, Եվրոպայի խորհրդի դերակատարությունը պետք է լինի առավել գործուն եւ նպատակային՝ գործադրելով իր իսկ տրամադրության տակ եղած հարուստ իրավական գործիքակազմի ողջ զինանոցը:
Կցանկանայի առանձնակի ընդգծել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության կողմից միջմշակութային երկխոսությունը որպես առաջնահերթություն հռչակելու կարեւորությունը: Պատմականորեն լինելով տարբեր մշակույթների ու քաղաքակրթությունների խաչմերուկում եւ ունենալով հարուստ մշակութային ժառանգություն՝ Հայաստանը հարյուրամյակներ շարունակ եղել է մշակութային փոխազդեցությունների կենտրոնում: Նման ազդեցության ներքո են եղել նաեւ Եվրոպայի բոլոր երկրները: Դա մշակույթների փոխհարստացման, միմյանց ավանդույթների հարգման, ուստի նաեւ խաղաղ գոյակցման բացառիկ հնարավորություն է ընձեռել: Քանզի հանդուրժողականության հիմքն է հանդիսանում մշակույթների, կրոնների եւ ավանդույթների նկատմամբ հարգանքը: Մեր առաջնահերթ եւ ընդհանուր նպատակն է տարբեր ժողովուրդների միասնության ամրապնդումը, նրանց հոգեւոր արժեքների ըմբռնումը:
Ամփոփելով խոսքս, ցանկանում եմ վերահաստատել, որ Հայաստանը հավատարիմ է եվրոպական կառույցներին ինտեգրվելու իր քաղաքականությանը: Մենք ունենք բարեփոխումների գործընթացը առաջ տանելու, արժանապատիվ, անվտանգ եւ ժողովրդավարական պետություն կառուցելու բավարար քաղաքական կամք: Սա մեր ժողովրդի, մեր քաղաքացիների ընտրությունն է: Այդ նպատակին հասնելու համար մենք վերահաստատում ենք եվրոպական կառույցների հետ ակտիվ եւ արդյունավետ համագործակցելու մեր պատրաստակամությունը:

“Многоуважаемый г-н Председатель,
Для меня большая честь приветствовать участников заседания Постоянной комиссии Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) в Ереване. Надеюсь, проведение заседаний ПАСЕ в нашей столице, в рамках председательства   Армении в Комитете министров СЕ, откроет своеобразную страницу в истории Армении и Совета Европы.
Европейский вектор внешней политики Армении и процессы евроинтеграции – итог осознанного выбора, который опирается на наши общие ценностные системы, богатое культурное и христианское наследие и исходит из нашей внутренней повестки дня. Армения составляет часть европейской цивилизации как своим прошлым, так и настоящим, – взятыми на себя обязательствами по установлению демократии, обеспечению верховенства закона, защите основополагающих свобод и прав человека. Именно в стремлении и осознании этого, двенадцать лет назад, в 2001 году, Армения присоединилась к Совету Европы, подтвердив свою историческую и культурную принадлежность к общеевропейской системе ценностей.
Сегодня, впервые с начала членства в организации, Республика Армения в лице Министерства иностранных дел взяла на себя председательство в Комитете министров СЕ. Это знаменательное событие и в то же время огромная ответственность для нас.
Свое председательство Республика Армения начинает с амбициозной повестки, в центре которой противодействие вставшим перед СЕ таким вызовам, как проявления нетерпимости, ксенофобии и расизма. За время своего председательства мы применим возможные меры, в том числе межкультурный диалог, как эффективное средство в преодолении этих вызовов.
Обязательство последовательно укреплять демократию, защищать основополагающие права и свободы человека основывается на глубоко осознанном убеждении властей Армении. Именно этой убежденностью обусловлена готовность Республики Армения содействовать реализации инициированной Генеральным секретарем СЕ амбициозной программы реформ, цель которой – повышение роли и эффективности СЕ.
Уважаемые присутствующие!
Веками человечество боролось против нетерпимости, расизма и ксенофобии, однако в XXI веке, как видим, эти проблемы все еще в повестке дня. В нынешнюю эпоху глобализации, порою также в условиях неуправляемой миграции, культурная среда становится многограннее, что выдвигает новые социальные и политические вызовы. В этом плане, сегодня для Европы серьезнейшим вызовом является нетерпимость. К месту вспомнить известные слова Махатмы Ганди: “Нетерпимость сама по себе одна из форм насилия и противна истинному духу демократии”. Нетерпимость рождает расизм, ксенофобию,  дискриминацию, насилие, в итоге перерастающие в конфликты. В этом контексте роль СЕ должна быть максимально действенной и целенаправленной, с применением имеющегося в его же распоряжении всего арсенала богатого правового инструментария.
Хотел бы особо подчеркнуть важность межкультурного диалога, декларированного Министерством иностранных дел РА в качестве приоритета. Исторически будучи на перекрестке различных культур и цивилизаций и обладая богатым культурным наследием, Армения столетиями была в эпицентре культурных взаимовлияний. Под таким же воздействием были и все страны Европы. Это дало уникальную возможность для взаимообогащения культур, уважения традиций друг друга, отсюда и мирного сосуществования. Поскольку толерантность является основой уважения к культурам, религиям и традициям. Наша первоочередная и общая цель – укрепление единства народов, понимание их духовных ценностей.
Обобщая свое слово, хотел бы подтвердить, что Армения верна своей политике интеграции в европейские структуры. У нас достаточно политической воли продвигать вперед процесс реформ, строить достойное, надежное и демократическое государство. Это выбор нашего народа, наших граждан. Для достижения этой цели мы подтверждаем свою готовность активно и эффективно сотрудничать  с европейскими структурами.