Հոկտեմբերի 19-ին տեղի է ունեցել ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության մամուլի ասուլիսը, որի ընթացքում մանրամասներ են ներկայացվել հոկտեմբերի 9-12-ը Ստավանգերում (Նորվեգիայի Թագավորություն) կայացած ՆԱՏՕ ԽՎ-ի 61-րդ տարեկան նստաշրջանի աշխատանքների վերաբերյալ:
ՆԱՏՕ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Կորյուն Նահապետյանը նշել է, որ պատվիրակությունը մասնակցել է քաղաքական խմբերի նիստերին, ինչպես նաեւ՝ վեհաժողովի Քաղաքական հարցերի, Անվտանգության եւ քաղաքացիական չափման, Պաշտպանության եւ անվտանգության, Տնտեսության եւ անվտանգության ու Գիտության եւ տեխնոլոգիայի հարցերի հանձնաժողովների նիստերին: Հանձաժողովներում քննարկումներ են ծավալվել միջազգային եւ տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող խնդիրների շուրջ: ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավարը նշել է, որ անդրադարձ է եղել ճգնաժամերին, այդ թվում՝ Սիրիայի ճգնաժամին, Աֆղանստանում անվտանգության պահպանմանը եւ այլ հարցերի:
Պարոն Նահապետյանն անդրադարձել է Քաղաքական հարցերի հանձնաժողովում քննարկված «Ռուսաստանը եւ Եվրատլանտյան անվտանգությունը» զեկույցին՝ նշելով, որ դրանում ԼՂ հակամարտությանն առնչվող որոշ ձեւակերպումներ առաջացրել են հայկական պատվիրակության անհանգստությունը: «Խնդիրն այն է, որ ԼՂ-ի մասով կային որոշ ձեւակերպումներ, որոնք չեն համապատասխանում իրական վիճակին»,- ասել է պարոն Նահապետյանը՝ հավելելով, որ այդ կապակցությամբ մեր պատվիրակները բարձրաձայնել են իրենց մտահոգությունը, գրավոր առաջարկներ ներկայացրել: Զեկույցում Ռուսաստանի հետ կապված որոշ ձեւակերպումներ են ներկայացվել, որոնք առնչվում են նաեւ ԼՂ հակամարտությանը. մասնավորապես հակամարտության ծագման եւ ներկա փուլում Ռուսաստանի ունեցած ազդեցության, ինչպես նաեւ ռուս-ուկրաինական հարաբերությունների համատեքստում է ներկայացված կոնֆլիկտը: Խորհրդարանական պատվիրակությունը հստակ առաջարկներ է ներկայացրել՝ նշելով, որ սխալ է նույն համատեքստում դիտարկել բոլոր հակամարտությունները: Ադրբեջանական պատվիրակությունը եւս ներկայացրել է իր առաջարկները: Նախագահողն ընդհատել է ադրբեջանցի պատվիրակին, քանի որ օրակարգից դուրս հարցադրումներ են հնչեցվել: Հիմնական զեկուցող Օյարս Կալնինշը, սակայն, ներկայացված առաջարկները հաշվի չի առել:
Կորյուն Նահապետյանը նշել է, որ զեկույցը թեեւ ՆԱՏՕ-ի պաշտոնական դիրքորոշումը չէ, սակայն, այդուհանդերձ, մտահոգություններ կան նաեւ զեկույցի մակարդակով եւ աշխատանքներ պետք է տարվեն, որ նման ձեւակերպումները բացառվեն:
Քննարկվել է նաեւ Սիրիայում խորացող ճգնաժամի եւ փախստականների հիմնախնդիրը: Հայկական պատվիրակությունն իր առաջարկներն է ներկայացրել նաեւ ՆԱՏՕ ԽՎ-ի կողմից քննարկվող եւ ընդունվող առանձին բանաձեւերի կապակցությամբ: Առաջարկվել է, որ ԽՎ-ն կոչ անի անդամ պետությունների կառավարություններին եւ խորհրդարաններին՝ աջակցություն ցուցաբերելու գործընկեր պետություններին Մերձավոր Արեւելքում պատերազմներից տուժած փախստականներին ապաստան տալու հարցում: «Հայաստանի Հանրապետությունն ընդունել է ավելի քան 16000 փախստական, այդ հարցում ունենք լրջագույն խնդիր եւ ակնկալում ենք, որ ՆԱՏՕ անդամ պետություններն աջակցություն կցուցաբերեն Հայաստանին՝ որպես գործընկեր պետություն»,- նշել է պատվիրակության ղեկավարը: Հայկական պատվիրակության առաջարկն ընդունվել է:
«ՆԱՏՕ ԽՎ-ի տարեկան նստաշրջանի աշխատանքներն եղել են բարենպաստ՝ անկախ այն հանգամանքից, որ զեկույցներից մեկում կան մեզ համար անցանկալի ձեւակերպումներ»,- ասել է պարոն Նահապետյանը: Նրա խոսքով՝ զեկույցի հեղինակի հետ զրույցից եւ քննարկումներից պարզ է դարձել, որ հիմնական շեշտադրումը ՌԴ-ի հետ է կապված եւ ԼՂ-ի վերաբերյալ առանձին շեշտադրումներ անելու մտադրություն չի եղել:
Կորյուն Նահապետյանը տեղեկացրել է նաեւ, որ Անվտանգության եւ քաղաքացիական չափման հանձնաժողովում առաջարկ է եղել հաջորդ տարի հանձնաժողովի այցերից մեկն իրականացնել Հայաստանում:
Պատվիրակության անդամ Թեւան Պողոսյանն էլ հավելել է, որ զեկույցի հեղինակ Օյարս Կալնինշը գիտակցել է, թե ինչ սխալներ է արել եւ ընդունել է դրանք: Պատվիրակության ներկայացուցչի խոսքով՝ խնդիրն ակադեմիական ճշմարտությանն է ավելի շատ վերաբերում: «Հասկանալի էր, որ պետք էր ՌԴ բառը նշել զեկույցում՝ նշել են, մեզ էլ ասում են, թե դուք ինչու եք խառնվում, դա ձեզ չի վերաբերում»,- նշել է պարոն Պողոսյանը:

On October 18 the press conference of the RA NA Delegation to NATO Parliamentary Assembly was held, during which details were presented on the works of the NATO PA 61st Annual Session held in Stavanger (Kingdom of Norway) on October 9-12.
The Head of the RA NA Delegation to NATO PA Koryun Nahapetyan noted that the Delegation took part in the meetings of the political groups, as well as the meetings of the Political Committee, the Committee on the Civil Dimension of Security, Defence and Security Committee, Economics and Security Committee and Science and Technology Committee. In the Committees discussions were held over the problems regarding the international and regional security. The Head of the RA NA Delegation noted that they touched upon the crises: including the crisis of Syria, the maintenance of security in Afghanistan and other issues.
Mr Nahapetyan touched upon the report “Russia and Euro-Atlantic Security” discussed in the Political Committee, noting that some wordings regarding the NK conflict caused the anxiety of the Armenian Delegation. “The problem is that there were some wordings on the NK, which do not correspond with the real situation,” Mr Nahapetyan said, adding that in that connection our delegates voiced their concern and presented recommendations in written form. In the report some wordings relating to Russia were presented, which are also connected with the NK conflict: particularly, the conflict submitted in the context of the influence of Russia in the phase of the conflict origin and current phase, as well as the Russian-Ukrainian relations. The parliamentary delegation submitted distinct recommendations, noting that it is wrong to observe all the conflicts in the same context. The Azerbaijani delegation also submitted its recommendations. The moderator interrupted the Azerbaijani delegate, as interpellations were sounded out of the agenda. The key speaker Oyars Kalnins, however, did not take into consideration the submitted recommendations.
Koryun Nahapetyan has noted that, though the report is not the official position of the NATO, however, nevertheless, there are also concerns at the level of the report, and works should be done in order the similar wordings be excluded.
The problem of the crisis deepening in Syria and refugees was also discussed. The Armenian Delegation also submitted its recommendations in connection with certain resolutions being discussed and accepted by the NATO PA. It was proposed that the PA call on the governments and parliaments of the member states to show support to the partner states in giving asylum the refugees who suffered from the wars in the Near East. “The Republic of Armenia accepted more than 16000 refugees, in that issue we have the most serious problem and we expect that the NATO member states show support to Armenia as a partner state,” the Head of the Delegation noted. The proposal of the Armenian Delegation was accepted.
“The works of the NATO PA Annual Session were favourable, irrespective of the fact that in one of the reports there are undesirable wordings for us,” Mr Nahapetyan said. In his word, it became clear from the talk and discussions with the author of the report that the main emphasis is connected with the RF, and there was no intention of making certain emphases on the NK.
Koryun Nahapetyan also informed that in the Committee on the Civil Dimension of Security there was a proposal to have one of the visits of the Committee in Armenia next year.
The member of the delegation Tevan Poghosyan made some clarifications on the works of the session.
On October 18 the Delegation led by the RA NA President Galust Sahakyan that left for Geneva (Switzerland) to take part in the works of the 133rd Assembly of the Inter-Parliamentary Union had a meeting with Nabih Berri, President of the National Assembly of the Republic of Lebanon. In the course of ...
RA NA Speaker Meets with the Speaker of the RF Federal Council of the Federal Assembly Valentina Matvienko
On October 18 the RA NA Galust Sahakyan met with Valentina Matvienko, the Speaker of the Federal Council of the Federal Assembly of the Russian Federation. The meeting took place within the framework of the 133rd Assembly of the Inter-Parliamentary Union (IPU): the details of the works being done at...
Eduard Sharmazanov Meets with the Armenian Community of Saint Petersburg
On October 18 in Saint Katarine Armenian Church of Saint Petersburg the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov took part in Sunday Divine Liturgy and the Water Blessing Ceremony. After the Divine Liturgy the NA Deputy Speaker visited the Armenian Cultural Centre of Saint Petersburg, and attended th...
On October 16 in the Parliamentary Assembly of the Collective Security Treaty Organisation (CSTO PA) the Head of the RA National Assembly, the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov had a meeting with the CSTO PA Executive Secretary Pyotr Ryabukhin in the RA NA Representation of Tavrichesky Palace ...