Հոկտեմբերի 19-ին տեղի է ունեցել ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության մամուլի ասուլիսը, որի ընթացքում մանրամասներ են ներկայացվել հոկտեմբերի 9-12-ը Ստավանգերում (Նորվեգիայի Թագավորություն) կայացած ՆԱՏՕ ԽՎ-ի 61-րդ տարեկան նստաշրջանի աշխատանքների վերաբերյալ:
ՆԱՏՕ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Կորյուն Նահապետյանը նշել է, որ պատվիրակությունը մասնակցել է քաղաքական խմբերի նիստերին, ինչպես նաեւ՝ վեհաժողովի Քաղաքական հարցերի, Անվտանգության եւ քաղաքացիական չափման, Պաշտպանության եւ անվտանգության, Տնտեսության եւ անվտանգության ու Գիտության եւ տեխնոլոգիայի հարցերի հանձնաժողովների նիստերին: Հանձաժողովներում քննարկումներ են ծավալվել միջազգային եւ տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող խնդիրների շուրջ: ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավարը նշել է, որ անդրադարձ է եղել ճգնաժամերին, այդ թվում՝ Սիրիայի ճգնաժամին, Աֆղանստանում անվտանգության պահպանմանը եւ այլ հարցերի:
Պարոն Նահապետյանն անդրադարձել է Քաղաքական հարցերի հանձնաժողովում քննարկված «Ռուսաստանը եւ Եվրատլանտյան անվտանգությունը» զեկույցին՝ նշելով, որ դրանում ԼՂ հակամարտությանն առնչվող որոշ ձեւակերպումներ առաջացրել են հայկական պատվիրակության անհանգստությունը: «Խնդիրն այն է, որ ԼՂ-ի մասով կային որոշ ձեւակերպումներ, որոնք չեն համապատասխանում իրական վիճակին»,- ասել է պարոն Նահապետյանը՝ հավելելով, որ այդ կապակցությամբ մեր պատվիրակները բարձրաձայնել են իրենց մտահոգությունը, գրավոր առաջարկներ ներկայացրել: Զեկույցում Ռուսաստանի հետ կապված որոշ ձեւակերպումներ են ներկայացվել, որոնք առնչվում են նաեւ ԼՂ հակամարտությանը. մասնավորապես հակամարտության ծագման եւ ներկա փուլում Ռուսաստանի ունեցած ազդեցության, ինչպես նաեւ ռուս-ուկրաինական հարաբերությունների համատեքստում է ներկայացված կոնֆլիկտը: Խորհրդարանական պատվիրակությունը հստակ առաջարկներ է ներկայացրել՝ նշելով, որ սխալ է նույն համատեքստում դիտարկել բոլոր հակամարտությունները: Ադրբեջանական պատվիրակությունը եւս ներկայացրել է իր առաջարկները: Նախագահողն ընդհատել է ադրբեջանցի պատվիրակին, քանի որ օրակարգից դուրս հարցադրումներ են հնչեցվել: Հիմնական զեկուցող Օյարս Կալնինշը, սակայն, ներկայացված առաջարկները հաշվի չի առել:
Կորյուն Նահապետյանը նշել է, որ զեկույցը թեեւ ՆԱՏՕ-ի պաշտոնական դիրքորոշումը չէ, սակայն, այդուհանդերձ, մտահոգություններ կան նաեւ զեկույցի մակարդակով եւ աշխատանքներ պետք է տարվեն, որ նման ձեւակերպումները բացառվեն:
Քննարկվել է նաեւ Սիրիայում խորացող ճգնաժամի եւ փախստականների հիմնախնդիրը: Հայկական պատվիրակությունն իր առաջարկներն է ներկայացրել նաեւ ՆԱՏՕ ԽՎ-ի կողմից քննարկվող եւ ընդունվող առանձին բանաձեւերի կապակցությամբ: Առաջարկվել է, որ ԽՎ-ն կոչ անի անդամ պետությունների կառավարություններին եւ խորհրդարաններին՝ աջակցություն ցուցաբերելու գործընկեր պետություններին Մերձավոր Արեւելքում պատերազմներից տուժած փախստականներին ապաստան տալու հարցում: «Հայաստանի Հանրապետությունն ընդունել է ավելի քան 16000 փախստական, այդ հարցում ունենք լրջագույն խնդիր եւ ակնկալում ենք, որ ՆԱՏՕ անդամ պետություններն աջակցություն կցուցաբերեն Հայաստանին՝ որպես գործընկեր պետություն»,- նշել է պատվիրակության ղեկավարը: Հայկական պատվիրակության առաջարկն ընդունվել է:
«ՆԱՏՕ ԽՎ-ի տարեկան նստաշրջանի աշխատանքներն եղել են բարենպաստ՝ անկախ այն հանգամանքից, որ զեկույցներից մեկում կան մեզ համար անցանկալի ձեւակերպումներ»,- ասել է պարոն Նահապետյանը: Նրա խոսքով՝ զեկույցի հեղինակի հետ զրույցից եւ քննարկումներից պարզ է դարձել, որ հիմնական շեշտադրումը ՌԴ-ի հետ է կապված եւ ԼՂ-ի վերաբերյալ առանձին շեշտադրումներ անելու մտադրություն չի եղել:
Կորյուն Նահապետյանը տեղեկացրել է նաեւ, որ Անվտանգության եւ քաղաքացիական չափման հանձնաժողովում առաջարկ է եղել հաջորդ տարի հանձնաժողովի այցերից մեկն իրականացնել Հայաստանում:
Պատվիրակության անդամ Թեւան Պողոսյանն էլ հավելել է, որ զեկույցի հեղինակ Օյարս Կալնինշը գիտակցել է, թե ինչ սխալներ է արել եւ ընդունել է դրանք: Պատվիրակության ներկայացուցչի խոսքով՝ խնդիրն ակադեմիական ճշմարտությանն է ավելի շատ վերաբերում: «Հասկանալի էր, որ պետք էր ՌԴ բառը նշել զեկույցում՝ նշել են, մեզ էլ ասում են, թե դուք ինչու եք խառնվում, դա ձեզ չի վերաբերում»,- նշել է պարոն Պողոսյանը:

19 октября состоялась пресс-конференция делегации НС РА в Парламентской Ассамблее (ПА) НАТО, в ходе которой были представлены подробности работы 61-й ежегодной сессии ПА альянса, прошедшей 9-12 октября в Ставангере (Норвегия).
Глава делегации НС РА в ПА НАТО К.Нагапетян отметил, что делегация участвовала в заседаниях политических групп, а также в заседаниях комитетов по политическим вопросам, по гражданскому измерению безопасности, по обороне и безопасности, по экономике и безопасности, по науке и технологиям. Дебаты в комитетах развернулись вокруг проблем международной и региональной безопасности. Руководитель делегации отметил, что затронуты были кризисы, в частности сирийский, вопросы обеспечения безопасности в Афганистане и др.
Г-н Нагапетян обратился к обсуждавшемуся в комитете по политическим вопросам докладу “Россия и Евроатлантическая безопасность”, некоторые формулировки которого, касающиеся истории и хода Нагорно-Карабахского конфликта, не соответствовали действительности и вызвали беспокойство армянской делегации. Депутаты НС высказали свою озабоченность, представив письменные предложения по докладу.
Руководитель армянской делегации заметил, что хотя доклад не выражает официальной позиции НАТО, однако, тем не менее, на уровне доклада должна быть проведена работа по исключению искажающих действительность формулировок по НК-проблеме.
Обсуждался также все более углубляющийся кризис в Сирии и проблема беженцев. Армянская делегация выступила со своими предложениями по отдельным обсуждаемым и принимаемым ПА НАТО резолюциям. Предложено, чтобы ПА призвала правительства и парламенты государств-членов альянса оказать содействие государствам-партнерам в предоставлении убежища пострадавшим от войн на Ближнем Востоке беженцам. “Республика Армения приняла более 16.000 беженцев, в этом вопросе у нас есть серьезные проблемы, и мы надеемся, что государства-члены НАТО окажут помощь Армении   как государству-партнеру”, - отметил К.Нагапетян.  Предложение армянской делегации было принято.
“Работа ежегодной сессии ПА НАТО была благоприятной , несмотря на то, что в одном из докладов были нежелательные для нас формулировки”, - заметил К.Нагапетян. По его словам, из бесед с автором доклада и последовавших обсуждений стало ясно, что основной упор был сделан на РФ и намерения выделить НК-конфликт не было.
К.Нагапетян сообщил также, что в комиссии по гражданскому измерению   безопасности прозвучало предложение совершить в будущем году визит в Армению.
На пресс-конференции выступил со своими наблюдениями от работы сессии также депутат НС Т.Погосян.
18 октября прибывшая в Женеву на 133-ю Ассамблею Межпарламентского Союза (МПС) делегация во главе с Председателем НС Г.Саакяном встретилась с Председателем Национального Собрания Республики Ливан Набихом Берри. В ходе встречи обсуждались вопросы, касающиеся развития отношений между двумя странами, с...
Встреча Председателя НС РА с Председателем СФ ФС РФ В.Матвиенко
18 октября в Женеве Председатель НС РА Г.Саакян встретился с Председателем СФ ФС РФ В.Матвиенко.  Встреча состоялась в рамках 133-й ассамблеи Межпарламентского Союза – обсуждены подробности работ, проводимых двумя странами на международных площадках.  В.Матвиенко в беседе с Председателем Н...
Э.Шармазанов встретился с армянской общиной Санкт-Петербурга
18 октября вице-спикер НС Э.Шармазанов принял участие в воскресной литургии и в церемонии водосвятия в санкт-петербургской армянской церкви Сурб Катаринэ (Св.Екатерины).После литургии вице-спикер НС посетил Армянский культурный центр Санкт-Петербурга, присутствовал на концерте питомцев Центра армянс...
16 октября в представительстве НС РА в Таврическом дворце Санкт-Петербурга глава делегации НС РА в ПА ОДКБ, вице-спикер НС Э.Шармазанов встретился с ответственным секретарем ПА ОДКБ П.Рябихиным. На встрече присутствовал также постоянный представитель НС РА в МПА СНГ Г.Чилингарян.Вице-спикер НС отмет...