Հոկտեմբերի 23-ին Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել «Հայաստան-Իտալիա հարաբերություններ. իտալերենի շաբաթվա եւ իտալերենի ուսուցման դերը Հայաստանում» խորագրով հանդիպում-քննարկում, որը կազմակերպել են ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իտալիա բարեկամական խումբը եւ ՀՀ-ում Իտալիայի դեսպանությունը: Միջոցառումն անցկացվել է իտալերե...
Հոկտեմբերի 23-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ աշխատանքային խորհրդակցությունը, որը վարել է Ազգային ժողովի փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը: Քննարկվել են հինգերորդ գումարման Ազգային ժողովի ութերորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին եւ հոկտեմբերի 26-29-ի ԱԺ քառօրյա նիստերի օրակարգի մասին որոշումներ...
Հոկտեմբերի 23-ին նիստեր են գումարել ԱԺ 3 մշտական հանձնաժողով: ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Միքայել Մելքումյանի նախագահությամբ առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ՀՀ կառավարության հեղինակած «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագիծը: Հիմնական զեկուցող, ՀՀ էկո...
Աժ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը հոկտեմբերի 23-ին Կոմիտասի անվան թանգարան-ինստիտուտում կազմակերպել էր խորհրդարանական լսումներ՝ «Թանգարանների եւ ՀՀ թանգարանային ֆոնդի մասին» եւ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ կա...
Գալուստ Սահակյանը ելույթ է ունեցել Վենետիկի հանձնաժողովի նիստում
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը հոկտեմբերի 23-ին մասնակցել է «Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողով) նիստին: Ներկայացնում ենք նիստի ընթացքում Գալուստ Սահակյանի ելույթն ամբողջությամբ, որը վերաբերում է Սահմանադրության փոփոխությունների ընթացքին:...
Դյուսելդորֆում տեղի է ունեցել Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովի կազմակերպած կոնֆերանսը
Ուղղափառության ՄԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ, ԱԺ պատգամավոր Արագած Ախոյանը հոկտեմբերի 8-ին մասնակցել է Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովի կողմից կազմակերպված «Երկրորդ համաշխարհային պատերազմը. քրիստոնեական հայացքները 70 տարի անց» թեմայով կոնֆերանսին, որը տեղի է ունեցել Գերմանիայի Դ...
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմում պետական ծառայության թափուր պաշտոններ զբաղեցնելու համար մրցույթներ անցկացնելու մասին ԹԱՓՈՒՐ ՊԱՇՏՈՆՆԵՐԻ ԱՆՎԱՆՈՒՄՆԵՐԸ` 1. Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմի քարտուղարության նիստերի ապահովման բաժնի 1-ին կարգի մասնագետ (ծածկագիր` 1-4....
ԱԺ նախագահի շնորհավորական ուղերձում ասվում է.«Հարգելի պարոն Շաքարյան, շնորհավորում եմ Ձեզ հոբելյանի՝ ծննդյան 80-ամյակի առթիվ: Ձեր երաժշտությունը վստահորեն ու արժանապատվորեն է հարթել իր ճանապարհն ու հաստատուն տեղ գրավել այն ձայնադարանում, որը ոչ միայն հայկական տարբեր ջազային կոլեկտիվների նվագացանկերո...
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը հոկտեմբերի 23-ին՝ ժամը 11:00-ին, Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում կազմակերպում է «Թանգարանների եւ ՀՀ թանգարանային ֆոնդի մասին» եւ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» ...

Встреча-обсуждение в НС
23 октября в НС состоялась встреча-обсуждение под девизом “Отношения Армения – Италия: роль недели итальянского и обучения итальянскому в Армении”, которую организовали парламентская группа дружбы Армения – Италия и посольство Италии в РА.  Мероприятие проведено в рамках Международной недели ит...
23 октября состоялось рабочее совещание парламента, которое велa Заместитель Председателя НС РА Э.Нагдалян. Oбсуждались проекты решений повесток дня восьмой сессии НС пятого созыва и четырехдневных заседаний НС 26-29 октября. В проект решения о внесении дополнений в повестку дня сессии НС включено 9...
23 октября состоялись заседания трех постоянных комиссий НС – по экономическим вопросам, по вопросам территориального управления и местного самоуправления, по государственно-правовым вопросам – соответственно под председательством М.Мелкумяна, С.Маргаряна и О.Саакяна.На заседаниях в соответствующих ...
23 октября Постоянная комиссия НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта  организовала в Музее-институте им. Комитаса парламентские слушания – по законодательному пакету о внесении дополнений в закон “О музеях и музейном фонде РА” и Кодекс РА  об административных право...
Выступление Г.Саакяна на заседании Венецианской комиссии
23 октября Председатель НС Г.Саакян принял участие в заседании европейской комиссии “Демократия через право” (Венецианская комиссия). Ниже приводится выступление на заседании Г.Саакяна, касающееся хода изменений Конституции. “Глубокоуважаемый  председатель Венецианской комиссии г-н Джанни ...
Конференция МПА Православия в Дюссельдорфе
8 октября член делегации НС РА в Межпарламентской ассамблее (МПА) Православия, депутат НС А.Ахоян принял участие в организованной МПА Православия конференции на тему “Вторая мировая война: христианские взгляды спустя 70 лет”, состоявшейся в Дюссельдорфе (ФРГ).  В конференции участвовали около 5...
“Уважаемый г-н Шакарян, поздравляю Вас с юбилеем – 80-летием со дня рождения!Ваша  музыка уверенно и достойно проложила свой путь и заняла прочное место в фонотеке – не только в репертуаре различных армянских джазовых коллективов или на пластинках, но и в памяти и душе ценителей искусства. В Ва...