ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ  Հովիկ Աբրահամյանը ապրիլի  22-ին ընդունեց հարավկորեական GS շինարարական  ընկերության նախագահ եւ գլխավոր տնօրեն Վու Սանգ Րյոնգին:
2009 թվականի դեկտեմբերին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը պաշտոնական այց էր կատարել Հարավային Կորեա:  ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը հայաստանցի առաջին բարձրաստիճան պաշտոնյան էր, ով այցելել էր այդ երկիր: Այցի ընթացքում տեղի էր ունեցել Հովիկ Աբրահամյանի եւ  GS Group ընկերության նախագահ Հո Չան Սուի հանդիպումը, որի արդյունքում կորեական կողմը պատրաստակամություն էր հայտնել աջակցել Հայաստանի խորհրդարանի զարգացման ծրագրին: Եւ 2010 փետրվարին, որպես այդ պայմանավորվածությունների արդյունք, ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի եւ GS Engineering and Construction ընկերության միջեւ կնքվեց համաձայնագիր:
Վու Սանգ Րյոնգը շնորհակալություն հայտնեց ընդունելության համար եւ փոխանցեց GS Group ընկերության նախագահի ջերմ ողջույններն ու վերահաստատեց Հայաստան այցելելու` նրա ցանկությունը:
Հովիկ Աբրահամյանը կարեւորեց Հայաստանի եւ Հարավային Կորեայի միջեւ տնտեսական համագործակցության ընդլայնումը` այդ տեսանկյունից նշանակալից համարելով հարավկորեական խոշորագույն մասնավոր ընկերություններից մեկի արդյունավետ գործունեությունը Հայաստանում. GS Group ընկերության մասնաճյուղ հանդիսացող GS Engineering and Construction ընկերությունը  ճապոնական ընկերության հետ իրականացրել է Երեւանի ՋԷԿ-ի համակցված շոգեգազային ցիկլով էներգաբլոկի շինարարական աշխատանքները): ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը հույս հայտնեց, որ համագործակցությունը Հայաստանի հետ կշարունակվի:
Վու Սանգ Րյոնգը շնորհակալություն հայտնեց աջակցության համար եւ վստահություն հայտնեց, որ իրենց գործունեությունը Հայաստանում կընդլայնվի:

The President of RA National Assembly Hovik Abrahamyan on April 22 received the Chairman of the South-Korean GS Construction Company and General Director Woo Sang-Ryong.
In December 2009 the President of RA National Assembly Hovik Abrahamyan paid an official visit to South Korea. The President of RA National Assembly was the first high-ranking official from Armenia, who visited that country. During the visit the meeting between Hovik Abrahamyan and the Chairman of GS Group Huh Chang Su was held, as a result of which the Korean side expressed willingness to support the development program of the Armenian Parliament. And in February 2010, as a result of those arrangements, an agreement between the Staff of the National Assembly and GS Engineering and Construction Company was signed.
Woo Sang-Ryong expressed his gratitude for the reception and conveyed the warm greetings of the Chairman of the GS Group Company and reaffirmed his wish to visit Armenia.
Hovik Abrahamyan highlighted the expansion of economic cooperation between Armenia and South Korea, from that point of view considering significant the effective activities of one of the South Korean biggest private companies in Armenia. The GS Engineering and Construction Company, which is the branch of the GS Group Company, with the Japanese Company carried out the construction works of the energy block with combined steaming-gas cycle of Yerevan Thermo-Electric Plant. The President of RA National Assembly expressed hope that the cooperation with Armenia would continue.
Woo Sang-Ryong thanked for the support and expressed conviction that their activities in Armenia would expand.