ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Վրաստանի խորհրդարանի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Հերմինե Նաղդալյանը հոկտեմբերի 10-ին ընդունել է Վրաստանի խորհրդարանի փոխնախագահ Գուբազ Սանիկիձեին եւ Հայաստանում Վրաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թենգիզ Շարմանաշվիլիին: Հանդիպմանը ներկա է եղել ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Վոլոդյա Բադալյանը:
Հերմինե Նաղդալյանը, շնորհավորելով պարոն Սանիկիձեին Վրաստանի խորհրդարանի նախագահի տեղակալ ընտրվելու կապակցությամբ, համոզմունք է հայտնել, որ նա առաջիկայում եւս իր գործունեությամբ կնպաստի երկու երկրների միջեւ ձեւավորված բարեկամական հարաբերությունների առավել սերտացմանն ու միջխորհրդարանական կապերի ընդլայնմանը: Ի պատասխան՝ պարոն Սանիկիձեն, շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար, նույնպես կարեւորել է երկու երկրների միջեւ ձեւավորված փոխգործակցությունը՝ պատրաստակամություն հայտնելով նպաստելու միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդմանը:
Երկուստեք բարձր գնահատելով հայ-վրացական հարաբերությունների ներկա մակարդակը՝ զրուցակիցները համոզմունք են հայտնել, որ տարբեր ոլորտներում դեռեւս առկա են փոխգործակցության զարգացման հեռանկարներ, որոնք պետք է կյանքի կոչել՝ ի շահ երկու երկրների: Այս համատեքստում Հերմինե Նաղդալյանը կարեւորել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը Վրաստան կատարած այցի ժամանակ, ուր Սերժ Սարգսյանը նշել էր, որ թեպետ մեր երկու երկրներն ինտեգրման տարբեր ուղիներ են ընտրել, այդուհանդերձ պետք է կարողանան շարունակել ձեւավորված համագործակցությունը եւ կամուրջ դառնան ինտեգրացիոն երկու մոդելների միջեւ:
Խորհրդարանական կապերի զարգացման համատեքստում հատկապես կարեւորվել է համապատասխան հանձնաժողովների միջեւ համագործակցության ակտիվացումը եւ համատեղ ծրագրերի իրականացման անհրաժեշտությունը, ինչը հնարավորություն կտա հասկանալու երկկողմ կարեւորություն ներկայացնող հարցերի շրջանակը: Դեսպան Շարմանաշվիլին իր հերթին նշել է, որ խորհրդարանական հանձնաժողովների միջեւ արդյունավետ համագործակցության ավանդույթ ձեւավորված է արդեն եւ փոխգործակցության առավել ակտիվացման հայկական կողմի առաջարկն ինքն արդեն փոխանցել է վրացի խորհրդարանականներին:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային մարտահրավերներին՝ Գուբազ Սանիկիձեն հատկապես կարեւորել է անվտանգությանը վերաբերող խնդիրների շուրջ կողմերի սերտ համագործակցությունը՝ եւ օրենսդիր, եւ գործադիր կառույցների մակարդակով: Կիսելով պարոն Սանիկիձեի մտահոգությունը՝ Հերմինե Նաղդալյանը տարածաշրջանային խնդիրների շրջանակում անդրադարձել է Ադրբեջանում տիրող ժողովրդավարական ճգնաժամին, մարդու իրավունքների ոտնահարման դեպքերին:

On October 10 Hermine Naghdalyan, the NA Deputy Speaker, the Co-Chair of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the RA National Assembly and the Parliament of Georgia received Gubaz Sanikidze, the Deputy Speaker of the Parliament of Georgia, and Tengiz Sharmanashvili, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to Armenia. The RA NA deputy Volodya Badalyan attended the meeting.
Congratulating Mr Sanikidze on being elected Deputy Speaker of the Parliament of Georgia, Hermine Naghdalyan expressed conviction that in future with his activity he will promote further rapprochement of the friendly relations established between the two countries and the expansion of the inter-parliamentary ties. In response, Mr Sanikidze, thanking for the meeting, also highlighted the cooperation established between the two countries, expressing readiness to promote the strengthening of the inter-parliamentary ties.
Both sides highly assessed the current level of the Armenian-Georgian relations, expressed conviction that in different spheres perspectives of cooperation developmentstill exist, which should be called into life for the sake of the two countries. In this context Hermine Naghdalyan emphasized the RA President Serzh Sargsyan's speech during the visit to Georgia, where Serzh Sargsyan has stated that though our two countries have chosen different ways of integration, nevertheless they should be able to continue the established cooperation and become a bridge between the two integration models.
In the context of the development of the inter-parliamentary ties, the activation of cooperation between the relevant Committees and the necessity of the implementation of the joint programmes was emphasized, which will give an opportunity to understand the format of the issues of bilateral importance. Ambassador Sharmanashvili in his turn has noted that a tradition of effective cooperation between the parliamentary committees is already established, and he has conveyed the Armenian side’s proposal of further activation of partnership to the Georgian MPs.
Touching upon the regional challenges, Gubaz Sanikidze especially highlighted the close cooperation of the parties over the problems relating to the security both at legislative and executive structures. Sharing Mr Sanikidze’s concern, Hermine Naghdalyan referred to the democratic crisis, and the cases of human rights violation in Azerbaijan within the framework of regional problems.