Մայիսի 17-ին սկսվեց Հունգարիայի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Լասլո Կյովերի պաշտոնական այցը Հայաստան:
Հանդիպումները խորհրդարանում սկսվեցին Հայաստանի Ազգային  ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի  եւ Հունգարիայի խորհրդարանի  նախագահ Լասլո Կյովերի  առանձնազրույցով:
Ողջունելով Հունգարիայի  Հանրապետության խորհրդարանի նախագահին` ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը շնորհակալություն հայտնեց իր հրավերը ընդունելու եւ պաշտոնական այցով Հայաստան այցելելու համար եւ նշեց, որ նրա այցը  հայ-հունգարական միջխորհրդարանական կապերի  զարգացման նոր հեռանկարներ է բացում: ԱԺ նախագահի համոզմամբ պարոն Կյովերի այցը կնպաստի   նաեւ երկկողմ  հարաբերությունների ամրապնդմանը եւ  զարգացմանը: Հովիկ Աբրահամյանը  կարեւորեց  Հունգարիայի  հետ փոխգործակցության ակտիվացումը  քաղաքական, տնտեսական, մշակութային եւ այլ ուղղություններով:  «Հայաստանը կարեւորում է Եվրոպայի հետ ինտեգրումը եւ այն մեր արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններից է»,-նշեց ԱԺ նախագահը:
Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի եւ ջերմ ընդունելության համար` Լասլո Կյովերը  նշեց, որ առաջին անգամ է պաշտոնական այցով Հայաստան այցելում Հունգարիայի խորհրդարանի նախագահ եւ համոզմունք հայտնեց, որ իր այցը կնպաստի  ոչ միայն խորհր?դարանների միջեւ համագործակցության խորացմանը, այլեւ միջպետական կապերի զարգացմանը: Նա նույնպես անհրաժեշտ համարեց  երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը տարբեր ոլորտներում` ընդգծելով, որ համագործակցության չօգտագործված մեծ ներուժ կա:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր, կարեւորեցին միջազգային կառույցներում համագործակցության խորացումը,  խորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում, անդրադարձ եղավ նաեւ տարածաշրջանային խնդիրներին:  Այս համատեքստում ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը շեշտեց, որ հակամարտությունները պետք լուծվեն  խաղաղ բանակցությունների  արդյունքում եւ պատերազմը 21-րդ դարում  խնդիրների լուծման հնարավորություն չէ: Համաձայնելով Հովիկ Աբրահամյանի հետ Լասլո Կյովերը հույս հայտնեց, որ  տարածաշրջանային բոլոր խնդիրների լուծումները կտրվեն խաղաղ, բանակցային ճանապարհով` բացառելով ռազմական միջամտությունը: Կողմերը համակարծիք էին, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորման միակ ձեւաչափ պետք է լինի ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը:

17 мая начался официальный визит Председателя Парламента Венгерской Республики Ласло Кьовера в Армению.
Встречи в парламенте начались с личной беседы Председателя НС РА Овика Абраамяна с Председателем Парламента Венгрии Ласло Кьовером.
Приветствуя Председателя Парламента Венгрии, О.Абраамян поблагодарил его за принятие приглашения и посещение Армении с официальным визитом, в частности отметил, что поездка открывает новые перспективы развития армяно-венгерских межпарламентских связей. “Армения осознает важность интеграции с Европой, что является одним из наших внешнеполитических приоритетов ”, - отметил Председатель НС.
Поблагодарив за приглашение и теплый прием, Ласло Кьовер отметил, что впервые Председатель Парламента Венгрии посещает Армению с официальным визитом, и выразил надежду, что его визит будет содействовать не только углублению сотрудничества между двумя парламентами, но и развитию межгосударственных связей. Он также счел необходимым развитие двусторонних отношений в различных сферах, подчеркнув большой потенциал неиспользованных возможностей.
В ходе встречи стороны обсудили представляющие взаимный интерес  вопросы, подчеркнули важность углубления сотрудничества в международных структурах,   роль парламентской дипломатии в развитии двусторонних отношений, обратились также к региональным проблемам. В этом контексте Председатель НС О.Абраамян особо выделил, что конфликты должны разрешаться исключительно в итоге мирных переговоров, и война в XXI   веке – не решение проблем. Согласившись с О.Абраамяном, г-н Кьовер выразил надежду, что   решения всех региональных проблем будут даны в переговорном ключе, исключая военное вмешательство. Стороны едины в том, что единственным форматом урегулирования   Нагорно-Карабахского конфликта должна быть Минская группа ОБСЕ.