Մայիսի 17-ին սկսվեց Հունգարիայի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Լասլո Կյովերի պաշտոնական այցը Հայաստան:
Հանդիպումները խորհրդարանում սկսվեցին Հայաստանի Ազգային  ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի  եւ Հունգարիայի խորհրդարանի  նախագահ Լասլո Կյովերի  առանձնազրույցով:
Ողջունելով Հունգարիայի  Հանրապետության խորհրդարանի նախագահին` ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը շնորհակալություն հայտնեց իր հրավերը ընդունելու եւ պաշտոնական այցով Հայաստան այցելելու համար եւ նշեց, որ նրա այցը  հայ-հունգարական միջխորհրդարանական կապերի  զարգացման նոր հեռանկարներ է բացում: ԱԺ նախագահի համոզմամբ պարոն Կյովերի այցը կնպաստի   նաեւ երկկողմ  հարաբերությունների ամրապնդմանը եւ  զարգացմանը: Հովիկ Աբրահամյանը  կարեւորեց  Հունգարիայի  հետ փոխգործակցության ակտիվացումը  քաղաքական, տնտեսական, մշակութային եւ այլ ուղղություններով:  «Հայաստանը կարեւորում է Եվրոպայի հետ ինտեգրումը եւ այն մեր արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններից է»,-նշեց ԱԺ նախագահը:
Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի եւ ջերմ ընդունելության համար` Լասլո Կյովերը  նշեց, որ առաջին անգամ է պաշտոնական այցով Հայաստան այցելում Հունգարիայի խորհրդարանի նախագահ եւ համոզմունք հայտնեց, որ իր այցը կնպաստի  ոչ միայն խորհր?դարանների միջեւ համագործակցության խորացմանը, այլեւ միջպետական կապերի զարգացմանը: Նա նույնպես անհրաժեշտ համարեց  երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը տարբեր ոլորտներում` ընդգծելով, որ համագործակցության չօգտագործված մեծ ներուժ կա:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր, կարեւորեցին միջազգային կառույցներում համագործակցության խորացումը,  խորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում, անդրադարձ եղավ նաեւ տարածաշրջանային խնդիրներին:  Այս համատեքստում ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը շեշտեց, որ հակամարտությունները պետք լուծվեն  խաղաղ բանակցությունների  արդյունքում եւ պատերազմը 21-րդ դարում  խնդիրների լուծման հնարավորություն չէ: Համաձայնելով Հովիկ Աբրահամյանի հետ Լասլո Կյովերը հույս հայտնեց, որ  տարածաշրջանային բոլոր խնդիրների լուծումները կտրվեն խաղաղ, բանակցային ճանապարհով` բացառելով ռազմական միջամտությունը: Կողմերը համակարծիք էին, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորման միակ ձեւաչափ պետք է լինի ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը:

On May 17 the official visit of László Kövér, the Speaker of the Parliament of the Republic of Hungary to Armenia, began.
In the parliament the meetings began with the private talk of Hovik Abrahamyan, the Speaker of the National Assembly of Armenia and László Kövér, the Speaker of the Parliament of the Republic of Hungary.
Welcoming the Speaker of the Parliament of the Republic of Hungary the NA Speaker Hovik Abrahamyan thanked him for accepting his invitation and visiting Armenia on an official visit and that his visit would open new perspectives of the development of the Armenian-Hungarian inter-parliamentary relations. To the NA Speaker’s conviction, Mr Kövér’s visit would also promote the strengtheing and development of bilateral relations. Hovik Abrahamyan highlighted the activation of cooperation with Hunagry in political, economic, cultural and other directions. “Armenia highlights the integration with Europe, and it is one of our foreign political priorities,” the NA Speaker noted.
Expressing his gratitude for invitation and warm reception László Kövér noted that it was the first time that the Speaker of the Hungarian Parliament visited Armenia and expressed conviction that his visit would promote not only for deepening cooperation between the parliaments, but also the development of inter-state relations. He also considered necessary the development of bilateral relations in different spheres, underlining that there was non-used big potential of cooperation.
At the meeting the sides discussed issues of bilateral interest, emphasized the deepening of cooperation in international structures, the role of parliamentary diplomacy in the development of bilateral relations and also touched upon regional problems. In this context NA Speaker Hovik Abrahamyan stressed that the conflicts should be solved as a result of peaceful negotiations, and the war in the 21st century was not an opportunity of the solution of problems. Expressing his consent with Hovik Abrahamyan, László Kövér expressed hope that all regional problems would be solved through peace and negotiations, excluding the military intervention. The sides agreed that the only format of the settlement of the NK conflict should be the OSCE Minsk Group.