Թանգարանների միջազգային օրվա կապակցությամբ մայիսի 18-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն այցելեց ազգային, պետական ու քաղաքական խոշոր գործիչ, ՀՀ Ազգային հերոս Կարեն Դեմիրճյանի թանգարան:
Այն  հիմնադրվել է Հայաստանի կառավարության 2001 թ. հունվարի 9-ի որոշմամբ` նրա հիշատակը հավերժացնելու, նրա կյանքն ու գործունեությունը, ներկայացնելու նպատակով: Թանգարանն ունի հարուստ փաստավավերագրական նյութ` փաստաթղթեր, լուսանկարներ, տեսաֆիլմեր, ժամանակակիցների հուշեր, անձնական իրեր, կառավարական պարգեւներ, տարբեր առիթներով բարեկամներից, գործընկերներից, ժողովրդից, այլ պետությունների ղեկավարներից եւ քաղաքական գործիչներից ստացած բազմաթիվ հուշանվերներ, արվեստի գործեր, օլիմպիական չեմպիոնների մեդալներ` նվիրած Կարեն Դեմիրճյանին եւ այլն: Թանգարանի ֆոնդում է պահվում Կարեն Դեմիրճյանի անձնական արխիվը:
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը շրջեց թանգարանում, ծանոթացավ ցուցադրված նյութերին, որոնք նրան ներկայացրին «Կարեն Դեմիրճյան» բարեգործական հիմնադրամի տնօրեն Ռիմա Դեմիրճյանը եւ թանգարանի տնօրեն Վահագն Մամյանը:
Հովիկ Աբրահամյանը ցանկություն հայտնեց Ազգային ժողովում ստեղծվելիք թանգարանում նաեւ Կարեն Դեմիրճյանին վերաբերող նյութեր, ինչպես նաեւ թանգարանից ցուցանմուշներ ունենալ: ԱԺ նախագահը գրառում կատարեց թանգարանի հուշամատյանում:
Լրագրողների հետ զրույցում Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ պետական, քաղաքական մեծ գործիչ Կարեն Դեմիրճյանն իր հայրենասիրությունն ապացուցել է հայրենաշինությամբ: «Նա մեծ ներդրում ունի մեր պետության, պետականության կայացման գործում, մեծ գործեր ունի թողած մեր ժողովրդին»,- երախտագիտությամբ ասաց ԱԺ նախագահը` նշելով, որ թանգարան իր այցելությամբ ցանկանում է եւս մեկ անգամ հարգանքի տուրք մատուցել Կարեն Դեմիրճյանի հիշատակին:
Մայիսի 18-ին Ազգային ժողովում տեղի ունեցավ ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի եւ Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Եժի Բուզեկի համատեղ մամլո ասուլիսը: Ողջունելով հյուրին` Հովիկ Աբրահամյանն ընդգծեց, որ վերջին մեկ տարում ակտիվացել է ԵՄ-Հայաստան համագործակցությունը, տեղի են ունեցել բազմաթիվ բարձրաստիճան ...

On the International Museum Day on May 18 the RA National Assembly Speaker Hovik Abrahamyan visited the national, state and political great figure, the RA National Hero Karen Demirchyan Museum.
It was founded by the resolution of 9 January 2001 of the Armenian Government for eternalizing his memory, life and activity. The museum has rich documentary material: documents, photos, video films, contemporaries’ memoirs, personal items, governmental awards, numerous souvenirs, works of art, received from the friends, colleagues, people, heads and political figures of other states, medals of Olympic champions given as presents to Karen Demirchyan, etc. Karen Demirchyan’s personal archive is kept in the fund of the Museum.
The NA Speaker Hovik Abrahamyan took a guided tour in the Museum, and got acquainted with the exposed materials, which were presented to him by the Karen Demirchyan Relief Fund Director Rima Demirchyan and the Museum Director Vahagn Mamyan.
Hovik Abrahamyan also expressed wish to have materials and exhibits from the museum referring to Karen Demirchyan for the museum being created in the National Assembly. The NA Speaker left a note in the Commemoration Book of the Museum.
In the talk with the reporters Hovik Abrahamyan noted that the state, political figure Karen Demirchyan had proved his patriotism with building the Motherlnad. “He has big contribution in the establishment of our state, statehood, has left a lot of work to our people,” the NA Speaker said with gratitude, noting that with his visit to the museum he wished once again to pay his tribute to Karen Demirchyan’s memory.
On May 18 in the National Assembly the joint press conference of the RA NA Speaker Hovik Abrahamyan and the President of the European Parliament (EP) Jerzy Buzek was held. Welcoming the guest Hovik Abrahamyan underlined that during the last one year the EU-Armenia cooperation was activated, numerous...