Մայիսի 18-ին Ազգային ժողովում տեղի ունեցավ ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի եւ Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Եժի Բուզեկի համատեղ մամլո ասուլիսը:
Ողջունելով հյուրին` Հովիկ Աբրահամյանն ընդգծեց, որ վերջին մեկ տարում ակտիվացել է ԵՄ-Հայաստան համագործակցությունը, տեղի են ունեցել բազմաթիվ բարձրաստիճան  փոխայցեր  եւ համոզմունք  հայտնեց, որ նման այցելությունները եւ մասնավորապես Եվրախորհրդարանի նախագահի այցը կնպաստեն մեր երկու խորհրդարանների միջեւ հարաբերությունների զարգացմանը եւ խորացմանը: «Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մեջ ԵՄ-ի հետ համագործակցության ակտիվացումը եւ զարգացումը գերակա ուղղություն է: Մենք համագործակցում ենք տարբեր ձեւաչափերում»,- ասաց ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի եւ ընդունելության համար` Եժի Բուզեկը նկատեց, որ Հայաստանը եւ ԵՄ քաղաքացիները գտնվում են իրենց ընդհանուր տանը, որը Եվրոպան է: Նա նշեց, որ Հայաստանը ԵՄ-ի համար վճռորոշ, կարեւոր հարեւան է` հատկապես Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում: «Մենք միմյանց հետ գործընկերություն ենք ստեղծում` շնորհիվ Հայաստանի բաց լինելու: Ես գիտեմ, որ Հայաստանը բարեփոխումների ճանապարհով է ընթանում: Դա Հայաստանի ընտրությունն է, ՀՀ նախագահի, ՀՀ խորհրդարանի, ՀՀ կառավարության, հայ ժողովրդի, թե ինչ ճանապարհով է երկիրը շարժվում: Սակայն ես կարծում եմ, որ եթե մենք ցանկանում ենք բարեկեցիկ կյանք մեր քաղաքացիների համար, լավագույն ճանապարհը ժողովրդավարությունն է, մարդու իրավունքները, շուկայական տնտեսությունը»,- նշեց Եվրոպական խորհրդարանի նախագահը: Եվրախորհրդարանի նախագահն ընդգծեց, որ գոհ է այն համագործակցությունից, որ առկա է Հայաստանի եւ ԵՄ խորհրդարանների միջեւ: Հայաստանն  ու Եվրամիությունը համագործակցում են բազում ուղղություններով: Հյուրը կարեւորեց Հայաստանի դիրքորոշման եւ գործունեության կայունությունը: «Մենք համագործակցում ենք, բաց ենք մեկս մյուսի առջեւ` ես ու Հայաստանի խորհրդարանի նախագահը»,- ասաց ԵԺի Բուզեկը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը եւ Եվրոպական խորհրդարանի նախագահը պատասխանեցին լրագրողների հարցերին:
Պատասխանելով ԼՂ հիմնահարցի կարգավորման վերաբերյալ հարցին` պարոն Բուզեկը նշեց, որ չնայած իրենք որպես միավոր չեն ճանաչում  Լեռնային Ղարաբաղը, սակայն դա չի նշանակում, որ կարելի է մոռանալ մարդկանց հիմնական կարիքների մասին, մարդիկ պետք է հաղորդակցվեն, ճամփորդեն, այլ ոչ թե լինեն պատերազմներ, սա ԵՄ քաղաքականությունն է: Ըստ Եվրախորհրդարանի նախագահի` եթե ցանկանում ենք, որ ապագայում համապարփակ լուծում գտնվի, պետք է հանրություններին նախապատրաստենք դրան, նաեւ` Լեռնային Ղարաբաղի: Պարոն Բուզեկի համոզմամբ` պետք է շարժվել խաղաղության գործընթացով:
Մարտի 1-ի դեպքերի վերաբերյալ լրագրողի հարցին ի պատասխան ԵԽ նախագահը նշեց, որ այս հարցը քննարկել է ՀՀ նախագահի եւ ՀՀ ԱԺ նախագահի հետ, եւ Հայաստանի երկու ամենակարեւոր անձինք իրեն հավաստիացրել են, որ քննություն է տեղի ունենում եւ ամեն ջանք գործադրվում է, որ խնդիրը լուծվի:
Հայաստանում «քաղբանտարկյալների» առկայության մասին լրագրողի հարցին առաջինը պատասխանեց ՀՀ ԱԺ նախագահը: Նա շեշտեց, որ համաձայն չէ լրագրողի այն մտքի հետ, որ Հայաստանում կան «քաղբանտարկյալներ»: Ինչ վերաբերում է Սասուն Միքայելյանի ազատման մասին խորհրդարանի նախագահի` ՀՀ Նախագահին ուղղված նամակին, Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ դա եղել է կոալիցիոն իր գործընկերների` ՀՀԿ, ԲՀԿ եւ ՕԵԿ խմբակցությունների առաջարկը: «Նամակը հղել եմ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին, մենք զրուցել ենք, եւ Նախագահն ասել է, որ հարցը դիտարկվում է,  եւ ես հուսով եմ, (սա իմ անձնական կարծիքն է), որ առաջիկայում այդ հարցը դրական լուծում կստանա»,- նշեց ԱԺ նախագահը:
Եվրախորհրդարանի նախագահի համոզմամբ` վերջերս մի քանի հոգու ազատ արձակումը խոստումնալից որոշում էր:
Թանգարանների միջազգային օրվա կապակցությամբ մայիսի 18-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն այցելեց ազգային, պետական ու քաղաքական խոշոր գործիչ, ՀՀ Ազգային հերոս Կարեն Դեմիրճյանի թանգարան: Այն  հիմնադրվել է Հայաստանի կառավարության 2001 թ. հունվարի 9-ի որոշմամբ` նրա հիշատակը հավերժացնելու...

On May 18 in the National Assembly the joint press conference of the RA NA Speaker Hovik Abrahamyan and the President of the European Parliament (EP) Jerzy Buzek was held.
Welcoming the guest Hovik Abrahamyan underlined that during the last one year the EU-Armenia cooperation was activated, numerous mutual visits of high-ranking officials took place and expressed conviction that such visits, and in particular, the visit of the President of the European Parliament would promote the development and deepening of relations between the two parliaments. “In Armenia’s foreign policy the activation and development of cooperation with the EU is a prior direction. We cooperate in different formats,” the RA NA Speaker said.
Thanking for invitation and reception Jerzy Buzek noticed that Armenia and the EU citizens were in their common house, which was Europe. He noted that Armenia was a decisive, important neighbour for the EU, especially in the South Caucasus region. “We create partnership with each other due to Armenia being open. I know that Armenia is making progress through reforms. That is the choice of Armenia, the RA President, the RA Parliament, the RA Government, the Armenian people through what road the country goes on. But I think if we want welfare for our citizens, the best way is democracy, human rights and market economy,” the President of the European Parliament noted. The latter underlined that he was pleased with the cooperation that existed between the parliaments of Armenia and the EU. Armenia and the European Union cooperate in many directions. The guest highlighted the stability of Armenia’s position and activity. “We cooperate, we are open to each other, the Speaker of the Armenian parliament and me,” Jerzy Busek said.
The RA NA Speaker and the President of the European Parliament answered the journalists’ questions.
In response to the question on the NK problem settlement, Mr Buzek noted that though they didn’t recognize Nagorno Karabakh as a unit, but it did not mean that we might forget the people’s basic needs, people should communicate, travel, but there would not be wars, this was the EU policy. According to the President of the European Parliament, if we want to find comprehensive solution in future, we should prepare the communities for that, the Nagorno Karabakh, including. To Mr Buzek’s conviction, we should move through the peace process.
Responding the journalist’s question on March 1 events, the EP President noted that he had discussed this issue with the RA President and the RA NA Speaker, and the two very important persons ensured him that an examination was underway, and every effort was taken to solve the problem.
In response to the journalist’s question on the existence of “political prisoners” in Armenia, the RA NA Speaker was the first to answer. He stressed that he didn’t agree with the journalist’s idea that there were “political prisoners” in Armenia. Regarding the Parliament Speaker’s letter addressed to RA President on Sasun Mikaelyan’s release, Hovik Abrahamyan noted that it had been the proposal of his coalition colleagues, RPA, PAP and Country of Law factions. “I have sent the letter to the RA President, we have talked, and the President has said that the issue is under observation, and I hope (this is my personal opinion) that in future that issue will be positively solved,” the NA Speaker noted.
To the conviction of the President of the European Parliament, several persons’ recent release was a promising decision.
On the International Museum Day on May 18 the RA National Assembly Speaker Hovik Abrahamyan visited the national, state and political great figure, the RA National Hero Karen Demirchyan Museum.It was founded by the resolution of 9 January 2001 of the Armenian Government for eternalizing his memory,...