«Արցախի բնակչության անվտանգությունն ամեն ինչից վեր է». Էդուարդ Շարմազանով
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը նոյեմբերի 24-ին մասնակցել է ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի նիստին: Նիստի ընթացքում ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը ներկայացրել է իր տեսակետն Ադրբեջանի դատապարտելի քաղաքականության վերաբերյալ:
Էդուարդ Շարմազանովը մասնավորապես նշել է.
«Հարգելի գործընկերներ, հավաքական անվտանգության խնդիրները, ինչպես նաեւ այլատյացության եւ ահաբեկչության դեմ պայքարը մեր քաղաքական օրակարգի բացառիկ հարցերից են: Հարկ եմ համարում նշել, որ ՀԱՊԿ ԽՎ գարնանային եւ աշնանային նիստերի միջեւ ընկած ժամանակահատվածում Ադրբեջանը, կոպտորեն խախտելով 1994 թվականի զինադադարը, արհամարհելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նախագահների հայտարարությունները, ապրիլին ահաբեկչական գործողություններ ձեռնարկեց Լեռնային Ղարաբաղի ազատատենչ ժողովրդի նկատմամբ՝ փորձելով ռազմական ճանապարհով հասնել հաջողության: Նրանց զինուժի գործողություններն խաղաղ բնակչության նկատմամբ ուղեկցվում էին առանձնակի դաժանությամբ: Ադրբեջանական զինուժի հանցագործ գործողություններն ուղղակիորեն հիշեցնում էին Իսլամական պետության ահաբեկչական ձեռագիրը: Դժբախտաբար, այս վեհաժողովի որեւէ ներկայացուցիչ չդատապարտեց Ադրբեջանի այդ հանցագործ գործունեությունը:
Հարգելի գործընկերներ, ժամանակն է դասեր քաղել պատմությունից: Նման ահաբեկչական եւ հակամարդկային գործողությունները չդատապարտելը կարող է հանգեցնել նոր ողբերգությունների: Արցախի բնակչության անվտանգությունն ամեն ինչից վեր է: Խնդիրը ռազմական ճանապարհով լուծելու բոլոր փորձերը դատապարտված են ձախողման»:
24.11.2016
Նոյեմբերի 25-ին՝ ժամը 12:00-ին, ԱԺ 334 սրահում տեղի կունենա ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամների մամուլի ասուլիսը, որի ընթացքում մանրամասներ կներկայացվեն նոյեմբերի 18-21-ը Ստամբուլում (Թուրքիա) կայացած ՆԱՏՕ ԽՎ-ի տարեկան նստաշրջանի աշխատանքների վերաբերյալ: ...
Շարունակվում է Արտակ Զաքարյանի այցը Մեքսիկական Միացյալ Նահանգներ
Նոյեմբերի 23-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը Մեքսիկական Միացյալ Նահանգներ կատարած այցի շրջանակում հանդիպել է Մեքսիկայի Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Գաբրիելա Կուեւաս Բառոնի, Սենատի Ասիայի տարածաշրջանի արտաքին հանձնաժողովի նախա...

Э.Шармазанов: “Безопасность населения Арцаха превыше всего”
24 ноября вице-спикер НС, глава делегации НС РА в ПА ОДКБ   Э.Шармазанов принял участие в   заседании Совета ПА ОДКБ. В ходе заседания он представил свою точку зрения по предосудительной политике Азербайджана.
Э.Шармазанов, в частности, сказал:
“Уважаемые коллеги, проблемы коллективной безопасности, а также борьба с ксенофобией и терроризмом являются одними из исключительных вопросов нашей политической повестки. Считаю необходимым отметить, что в период между весенним и осенним заседаниями Азербайджан, грубо нарушая перемирие 1994 года, игнорируя заявления президентов стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, предпринял в апреле террористические действия против свободолюбивого народа Нагорного Карабаха, пытаясь военным путем достичь успеха. Действия их вооруженных сил сопровождались особой жестокостью к мирному населению. Преступные действия азербайджанских вооруженных сил напоминали террористический почерк Исламского Государства. К сожалению, ни один представитель этой Ассамблеи не осудил преступную деятельность Азербайджана.
Уважаемые коллеги, настало время извлечь уроки из истории. Неосуждение подобных террористических и бесчеловечных действий может привести к новым трагедиям. Безопасность населения Арцаха превыше всего. Все попытки решения проблемы военным путем обречены на провал”.
24.11.2016
Продолжается визит А.Закаряна в Мексиканские Соединенные Штаты
23 ноября председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Закарян в рамках визита в Мексиканские Соединенные Штаты встретился с председателем Комиссии по внешним отношениям Сената Мексики Габриэлой Куевас Барон,  председателем Комиссии по связям с регионом Азии Сената Теофило Торесом Ко...