Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության նախագահ Ուիլֆրիդ Մարտենսի հանդիպումները խորհրդարանում
Մայիսի 10-ին ԱԺ «Ժառանգություն» եւ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունների անդամները հանդիպեցին Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) նախագահ Ուիլֆրիդ Մարթենսի հետ:
«Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստյոպա Սաֆարյանը, ներկայացնելով իրենց կուսակցության գաղափարախոսությունը, գործունեությունը եւ նպատակները, կարեւորեց անդամակցությունը Եվրոպական ժողովրդական կուսակցությանը: Նա հյուրին տեղեկացրեց, որ «Ժառանգություն»-ը ԵԱՀԿ ԽՎ-ում, ՆԱՏՕ ԽՎ-ում, ԵՎՐԱՆԵՍԹ ԽՎ-ում անդամակցում է ԵԺԿ խմբակցությանը: Պարոն Սաֆարյանն անդրադարձավ չորս հիմնական քաղաքական կուսակցությունների` ՀՀԿ-ի, ԲՀԿ-ի, ՕԵԿ-ի եւ ԺԿ-ի անդամակցությանը Եվրոպական ժողովրդական կուսակցությանը առաջիկա խորհրդարանական եւ նախագահական ընտրությունների համատեքստում: Խմբակցության ղեկավարը կարծում է, որ անդամակցությունը եվրոպական քաղաքական կուսակցություններին իր դրական ազդեցությունը կունենա արդար եւ թափանցիկ ընտրությունների անցկացման հարցում եւ առաջիկա ընտրությունների ընթացքից է կախված լինելու Հայաստանի եվրոպական հեռանկարը:
ԺԿ խմբակցության անդամ Զարուհի Փոստանջյանի համոզմամբ` ԺԿ-ի եւ ԵԺԿ-ի միջեւ ստեղծված համագործակցությունը պետք է ավելի խորանա: Հյուրերի խնդրանքով խոսելով Վենետիկի հանձնաժողովի փորձագետների հետ համագործակցությունից` խմբակցության անդամ Արմեն Մարտիրոսյանն իբրեւ դրա վառ օրինակ անդրադարձավ «Ընտրական օրենսգրքի» փոփոխությունների վերաբերյալ ՀՅԴ ներկայացրած առաջարկների մասով Վենետիկի փորձագետների եզրակացությանը:
ԵԺԿ նախագահ Ուիլֆրիդ Մարթենսը կարեւորեց անդամակցությունը ԵԺԿ-ին այն քաղաքական ուժերի, որոնք հարավկովկասյան երկրներում ակտիվ գործունեություն են ծավալում: Պարոն Մարտենսի համոզմամբ` անդամակցության գործընթացում մեծ նշանակություն ունի երկրում իրականացվող բարեփոխումների քաղաքականությունը, «Ընտրական օրենսգրքի» փոփոխությունները, խոսքի ազատությունը, հավաքների ազատության մասին օրենքը, կոռուպցիայի դեմ պայքարը:
Նույն օրը Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության նախագահ Ուիլֆրիդ Մարթենսին ընդունեց նաեւ ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը:
Ողջունելով պարոն Մարտենսին` խմբակցության ղեկավարը տեղեկացրեց, որ իր գլխավորած կուսակցությունը միջազգային տարբեր կառույցներում  համագործակցում է  ԵԺԿ կուսակցության հետ: ԲՀԿ-ն համագործակցում է նաեւ Եվրոպական շարժման հետ եւ այդ համագործակցության շրջանակներում սեպտեբերին  եվրոպական 150 միջազգային կազմակերպությունների մասնակցությամբ Հայաստանում տեղի կունենա Արեւելյան գործընկերության կոնգրես: Գագիկ Ծառուկյանը ԵԺԿ նախագահին հրավիրեց մասնակցելու կոնգրեսի աշխատանքներին: Նա նշեց, որ իրենք ուսումնասիրել են ԵԺԿ կանոնադրությունը եւ վերջին համագումարում որոշ կանոնադրական փոփոխություններ են կատարել` կուսակցության կանոնադրությունը համապատասխանեցնելով ԵԺԿ կանոնադրությանը: ԲՀԿ խմբակցության ղեկավարը հյուրերին հավաստիացրեց, որ հայ ժողովուրդը եւս գիտակցում է եվրոպական արժեքներին ինտեգրվելու կարեւորությունը: Այս հարցի շրջանակներում պարոն Ծառուկյանը կարեւորեց վիզաների դյուրացման խնդիրը, ինչը, ըստ նրա, նոր շփումների հնարավորություն կստեղծի:
Հյուրի խնդրանքով խմբակցության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանն անդրադարձավ Վենետիկի հանձնաժողովի հետ համագործակցությանը եւ ԵՎՐԱՆԵՍԹ ԽՎ-ի աշխատանքներին: Նա նշեց, որ իրենք կարեւորում են Վենետիկի հանձնաժողովի փորձագետների հետ համագործակցությունը: Այս համատեքստում նա տեղեկացրեց, որ ստացվել է Վենետիկի հանձնաժողովի եզրակացությունը «Ընտրական օրենսգրքի» նախագծի վերաբերյալ:
Պարոն Մարթենսը տեղեկացրեց, որ աշնանը նախատեսվում է ԵԺԿ պատվիրակության այց Հայաստան:
ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահի հանդիպումները խորհրդարանում
Եռօրյա այցով Հայաստանում գտնվող` ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ պրն. Պետրոս Էֆտիմիուի գլխավորած պատվիրակությունը մայիսի 10-ին խորհրդարանում հանդիպումներ ունեցավ: ԵԱՀԿ ԽՎ հույն նախագահը նախ հանդիպեց վեհաժողովում հայկական պատվիրակության անդամների հետ: ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Արամ Սաֆարյան...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության նախագահ Ուիլֆրիդ Մարթենսին
Մայիսի 10-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության  նախագահ  Ուիլֆրիդ Մարթենսին: Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ Հայաստանն ակտիվորեն համագործակցում է եվրոպական կառույցների հետ, եւ եվրոպական ընտանիքին ինտեգրվելը մեր երկրի արտաքին քաղաքական առաջն...
Մայիսի 10-ին ՀՀ Ազգային ժողովն սկսեց հերթական քառօրյա նիստերի աշխատանքը: Խորհրդարանը ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի առաջարկով հաստատեց չորրորդ գումարման  ԱԺ իններորդ  նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին   եւ  մայիսի 10-12-ի ԱԺ քառօրյա նիստերի  օրակարգերի նախա...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Պետրոս Էֆտիմիուին
Մայիսի 10-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց  ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Պետրոս Էֆտիմիուին: Ողջունելով հյուրին` Հովիկ Աբրահամյանը համոզմունք հայտնեց, որ  նրա այցը կնպաստի անմիջականորեն  ծանոթանալ տարածաշրջանի խնդիրներին:  Շնորհակալություն հայտնելո...
Մայիսի 10-ին Ազգային ժողովում «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակներում հյուրընկալվել եւ խորհրդարանական անցուդարձին էին հետեւում Շիրակի մարզի Ազատան գյուղական համայնքի միջնակարգ դպրոցի բարձր դասարանցիները: ԱԺ քառօրյայի աշխատանքին հետեւելուց հետո նրանց հետ հանդիպեց ԱԺ փոխնախագահ Սամվել Բալասանյանը: ԱԺ փոխնախագա...
ԱԺ Պատվո մեդալ` Հայրենական մեծ պատերազմի մի խումբ վետերանների
Հաղթանակի ու խաղաղության տոնի առթիվ, Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի համար Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի կարգադրությամբ Հայրենական մեծ պատերազմի վետերաններ Սուրեն Հովհաննիսյանը, Արտեմ Մանուչարյանը, Հայկ Ավետիսյանը, Վաչագան Մարտիրոսյանն արժանացել են ԱԺ  Պատվո մեդալի եւ դրամ...

Meetings of the President of the European People’s Party Wilfried Martens in the Parliament
On May 10 the members of the NA Heritage and the Prosperous Armenia factions met with the President of the European People’s Party (EPP) Wilfried Martens.
The head of the Heritage faction Styopa Safaryan, presenting the ideology, activity and goals of their party, highlighted the membership to the European People’s Party. He informed the guest that the Heritage joins the EPP faction in the OSCE PA, NATO PA, and EURONEST PA. Mr Safaryan touched upon the membership of the four main political parties, RPA, PAP, Country of Law and Heritage Party to the European People’s Party in the context of the upcoming parliamentary and presidential elections. The head of the faction thinks that the membership to European political parties will have its positive influence in holding fair and transparent elections and Armenia’s European prospect depends on the procedure of the upcoming elections.
To the conviction of the Heritage Party faction member Zaruhi Postanjyan, the cooperation created between the Heritage Party and EPP will more deepen. At the guests’ request, talking about the cooperation with the Venice Commission experts the faction member Armen Martirosyan as a vivid example touched upon the Venice experts’ opinion on ARF presented proposals on the amendments of the Electoral Code.
The EPP President Wilfried Martens highlighted the membership to the EPP of the political forces, which carry out activity in South Caucasian countries. To Mr Martens’ conviction, in the process of membership the policy of the ongoing reforms in the country, the amendments of the Electoral Code, the freedom of speech, the law on freedom of assemblies and fighting corruption are of great importance. On the same day the head of the PAP faction Gagik Tsarukyan also received the President of the European People’s Party Wilfried Martens.
Welcoming Mr Martens the head of the faction said that the party led by him cooperates in different international structures with EPP. The PAP also cooperates with the European Movement and within the framework of that cooperation in September with the participation of 150 international organizations Eastern Partnership Congress will be held. Gagik Tsarukyan invited the EPP President to take part in the works of the Congress. He noted that they studied the EPP Statute and they had made some statutory amendments in the last Congress complying the statute of the party with the EPP statute. The head of the PAP faction ensured the guests that the Armenian people also realizes the importance of being integrated to European values. Within the framework of this issue Mr Tsarukyan emphasized the problem of facilitating the visas, which, according to him, will create an opportunity of new contacts.
At the guest’s request, the member of the faction Naira Zohrabyan touched upon the cooperation with the Venice Commission and the works of EURONEST PA. She noted that they highlighted the cooperation with the Venice Commission experts. In this context she said that the conclusion of the Venice Commission on the draft law of the Electoral Code had been received.
Mr Martens said that in autumn the visit of EPP delegation to Armenia was scheduled.
OSCE PA President’s Meetings in the Parliament
On May 10 the delegation led by the President of the OSCE Parliamentary Assembly Mr Petros Efthymiou being on three-day visit in Armenia had meetings in the parliament.The Greek OSCE PA President first met the members of the Armenian delegation in the Assembly. The head of RA NA delegation Aram Safa...
RA National Assembly President Hovik Abrahamyan Receives the President of the European People’s Party Wilfried Martens
On April 10 Hovik Abrahamyan, the RA National Assembly President, received Wilfried Martens, the President of the European People’s Party (EPP). Hovik Abrahamyan noted that Armenia actively cooperates with European structures, and the integration into European family is one of the foreign polit...
RA National Assembly President Hovik Abrahamyan Receives the President of the OSCE Parliamentary Assembly Petros Efthymiou
On May 10 RA National Assembly President Hovik Abrahamyan received the President of the OSCE Parliamentary Assembly Petros Efthymiou.Welcoming the guest Hovik Abrahamyan expressed conviction that his visit would promote to closely get acquainted with the problems of the region. Expressing his gratit...
Regular Open Lesson Held
On May 10 in the National Assembly within the framework of the Open Lesson programme senior classes of the secondary school of Azatan Rural Community of Shirak Marz were hosted and were following the parliamentary happenings. After following the work of the NA four-day sittings the NA Vice Speaker S...
NA Medal of Honour to a Group of Veterans of the Great Patriotic War
On the occasion of the Victory and Peace Day, by the order of the Speaker of the National Assembly Hovik Abrahamyan, veterans of the Great Patriotic War Suren Hovhannisyan, Artem Manucharyan, Hayk Avetisyan, Vachagan Martirosyan were awarded NA Medal of Honour and monetary award for the victory in t...