Հոկտեմբերի 27-ին ՀՀ Ազգային ժողովի պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Հայաստան-Իտալիա բարեկամական խմբի ղեկավար Կորյուն Նահապետյանն Իտալիայի Հանրապետության Սենատում աշխատանքային հանդիպումներ է ունեցել Սենատի պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Նիկոլա Լատորեի եւ Իտալիայի խորհրդարանի Իտալիա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ, սենատոր Էմիլիա Գրացիա դե Բիասիի հետ: Հանդիպումներին մասնակցել է Իտալիայում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Վիկտորիա Բաղդասարյանը:
Նիկոլա Լատորեի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հարավային Կովկասում եւ Մերձավոր Արեւելքում անվտանգությանը, պաշտպանության բնագավառում հայ-իտալական հարաբերությունների զարգացման եւ խորհրդարանական հանձնաժողովների համագործակցության հեռանկարներին վերաբերող հարցեր: Կորյուն Նահապետյանը բարձր է գնահատել Սենատի պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահի` Հայաստանի խորհրդարանի հետ համագործակցելու պատրաստակամությունը եւ աշխատանքային այցով հրավիրել նրան Հայաստան:
Հանձնաժողովների նախագահներն անդրադարձել են պաշտպանության եւ անվտանգության բնագավառներում ՀՀ Սահմանադրության կենսագործման ընթացքին, Իտալիայում դեկտեմբեր ամսին անցկացվող սահմանադրական հանրաքվեին:
Իտալիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի նախագահ Էմիլիա դե Բիասիի հետ հանդիպմանը Կորյուն Նահապետյանը ներկայացրել է ՀՀ Ազգային ժողովի Հայաստան-Իտալիա բարեկամական խմբի կատարած աշխատանքները` առանձնացնելով ՀՀ Ազգային ժողովում վերջերս կազմակերպված քննարկումը` նվիրված գիտության եւ կրթության ոլորտներում Հայաստան-Իտալիա համագործակցությանը: Քննարկվել են նաեւ երկու երկրների խորհրդարանական բարեկամական խմբերի միջեւ կապերի ամրապնդմանն ու համատեղ միջոցառումների իրականացմանն ուղղված առաջարկներ:

27 октября председатель Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам, руководитель парламентской группы дружбы Армения – Италия К.Нагапетян  в Сенате Итальянской Республики имел рабочие встречи с председателем оборонной комиссии Сената Н.Латоре и председателем  группы дружбы Италия – Армения, сенатором Эмилией Грацией де Биасси. Во встречах приняла участие Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Италии В.Багдасарян.
На встрече с Н.Латоре обсуждены вопросы безопасности на Южном Кавказе и Ближнем Востоке, развития армяно-итальянских отношений в сфере обороны и перспектив сотрудничества парламентских комиссий. К.Нагапетян  высоко оценил готовность председателя оборонной комиссии Сената сотрудничать с парламентом РА и пригласил его в Армению с рабочим визитом.
Председатели комиссий обратились к претворению в жизнь Конституции РА в области обороны и безопасности, к намеченному в декабре конституционному референдуму в Италии.
На встрече с председателем    парламентской группы дружбы Италия – Армения Эмилией де Биасси К.Нагапетян подробно представил работу группы дружбы Армения – Италия. Обсуждены также предложения по укреплению связей групп дружбы и реализации совместных     мероприятий.