ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը մայիսի 24-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել Կառավարության հեղինակած ««Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծին:
Առաջարկվում է հստակեցնել ՀՀ-ում կամ օտարերկրյա պետություններում հանրակրթական, ինչպես նաեւ հիմնական կրթության հիմքի վրա առանց ընդհատման նախնական (արհեստագործական) կամ միջին մասնագիտական կրթական ծրագրերով սովորողներին տարկետում տալու հիմքերը:
Հիմնական զեկուցող, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է, որ առաջին ընթերցումից հետո առաջարկներ չեն ներկայացվել:
Ըստ նրա՝ նախագիծն ապահովում է սովորողների անընդհատ կրթության իրավունքը: Նախարարը փաստել է, որ օրենքը կկիրառվի արդեն առաջիկա ամառային զորակոչի ժամանակ:
Հարակից զեկուցող, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հակոբ Ասլանյանը կարեւորել է օրենքի ընդունման անհրաժեշտությունը:

The NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport debated and endorsed the draft law on Making Amendments and Addenda to the Law on Military Service and the Status of Servicemen authored by the Government at the extraordinary sitting in the second reading on May 24.
It is proposed to clarify the grounds for deferring to students with primary or secondary professional education programmes without interruption on the basis of general education as well as basic education in the RA or foreign countries.
The key rapporteur, the RA Minister of Education, Science, Culture and Sport Zhanna Andreasyan informed that no proposals were submitted after the first reading.
According to her, the draft ensures students’ right to continuous education. The Minister stated that the law will be applied during the upcoming summer conscription.
The co-rapporteur, the deputy of the Civil Contract Faction Hakob Aslanyan highlighted the necessity of passing the law.