ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը մայիսի 24-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել Կառավարության հեղինակած ««Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծին:
Առաջարկվում է հստակեցնել ՀՀ-ում կամ օտարերկրյա պետություններում հանրակրթական, ինչպես նաեւ հիմնական կրթության հիմքի վրա առանց ընդհատման նախնական (արհեստագործական) կամ միջին մասնագիտական կրթական ծրագրերով սովորողներին տարկետում տալու հիմքերը:
Հիմնական զեկուցող, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է, որ առաջին ընթերցումից հետո առաջարկներ չեն ներկայացվել:
Ըստ նրա՝ նախագիծն ապահովում է սովորողների անընդհատ կրթության իրավունքը: Նախարարը փաստել է, որ օրենքը կկիրառվի արդեն առաջիկա ամառային զորակոչի ժամանակ:
Հարակից զեկուցող, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հակոբ Ասլանյանը կարեւորել է օրենքի ընդունման անհրաժեշտությունը:

24 мая Постоянная комиссия НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта на внеочередном заседании обсудила во втором чтении и дала положительное заключение представленному правительством проекту о внесении изменений и дополнений в закон “О воинской службе и статусе военнослужащего”.
Предлагается уточнить основания для отсрочки обучающихся по программам начального (ремесленного) или среднего специального образования без перерыва на базе общего образования в РА или иностранных государствах.
Основной докладчик министр образования, науки, культуры и спорта Ж.Андреасян сообщила, что после первого чтения предложений не поступало.
По ее словам, проект обеспечивает право учащихся на непрерывное образование. Министр заявила, что закон будет применяться уже с предстоящего летнего призыва.
Содокладчик депутат фракции "Гражданский договор” А.Асланян подчеркнул важность и необходимость принятия закона.