Բարձրագույն դատական խորհուրդը Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատի կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության դատական կազմի դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրել է Արմեն Համլետի Դանիելյանի, Ելիզավետա Ռեմիկի Դանիելյանի եւ Արսեն Սերժիկի Նիկողոսյանի թեկնածությունները: Խորհրդարանը մայիսի 24-ին քննարկել է Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատի կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության դատական կազմի դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրված դատավորների թեկնածուների ընտրության հարցը:
Վճռաբեկ դատարանի դատավորի երեք թեկնածուներին ներկայացրել է ԲԴԽ նախագահի պաշտոնակատար Վիգեն Քոչարյանը:
24 տարվա մասնագիտական եւ 20 տարվա դատավորի ստաժ ունեցող թեկնածու Արմեն Դանիելյանը 2003 թվականից առայսօր Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր է:
Արմեն Դանիելյանի կենսագրությունը՝ այստեղ:
«Ցանկանում եմ՝ կոռուպցիոն դրսեւորումները մեր հասարակությունում հնարավորինս վերանան, կանխվեն: Կոռուպցիայի դեմ պայքարը ցանկացած ժողովրդավարական հասարակության առանցքային խնդիրներից է»,- ասել է Արմեն Դանիելյանը՝ նշելով, որ իր աշխատանքային գործունեության ընթացքում արդարադատություն իրականացնելիս հնարավորինս ձգտել է պաշտպանել, պահպանել եւ ամրապնդել դատական իշխանության հեղինակությունը, փորձել է իր համեստ մասնակցությունն ու ներդրումն ունենալ դատավորի օրինակելի կերպարի ձեւավորման գործում:
38 տարվա մասնագիտական եւ 31 տարվա դատավորի ստաժ ունեցող թեկնածու Ելիզավետա Դանիելյանը ներկայում Վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի դատավոր է: Զբաղվում է գիտական, մանկավարժական գործունեությամբ, 2004 թվականից դասավանդում է Հայ-ռուսական համալսարանում, 2015 թվականին պաշտպանել է թեկնածուական ատենախոսություն «Հայաստանում դատական իշխանության զարգացման տեսական եւ մեթոդաբանական հիմնախնդիրները» թեմայով:
Ելիզավետա Դանիելյանի կենսագրությունը՝ այստեղ:
«ՀՀ-ի առջեւ ծառացած մարտահրավերներից եւ առաջնային լուծումներ պահանջող հարցերից է արդարադատության հաստատումը հասարակությունում: Ցանկացած ժողովրդավարական հասարակությունում իրավական ինստիտուտների կայացման ամբողջ ընթացքում առաջ են գալիս բազմաթիվ խնդիրներ եւ մարտահրավերներ, որոնց հաղթահարումը եւ լուծումը դատական իշխանության հիմնական նպատակներից մեկն է: Դրանց շարքում առաջնայիններից է կոռուպցիայի դեմ պայքարն իր բոլոր դրսեւորումներով»,- ասել է Ելիզավետա Դանիելյանը՝ հակիրճ ներկայացնելով շարժառիթներն ու մտահոգությունները, որոնցով ղեկավարվելով՝ առաջադրել է իր թեկնածությունը: Նրա խոսքով Հայաստանն անկախացումից հետո տարիների ընթացքում դատական իշխանությունը ստեղծման, կայացման եւ զարգացման բարդ ու երկարատեւ ուղի է անցել. վերջին շրջանում տեղի ունեցող դատաիրավական բարեփոխումների արդյունքում ստեղծվել է  մասնագիտական հակակոռուպցիոն դատարանն իր ատյանային ներկայացվածությամբ:
20 տարվա մասնագիտական եւ 6 տարվա դատավորի ստաժ ունեցող Արսեն Նիկողոսյանն իրավաբանական գիտությունների թեկնածու է: Ներկայում Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր է: Զբաղվում է գիտական, մանկավարժական գործունեությամբ, դասախոսում է ԵՊՀ-ի Քաղաքացիական դատավարության ամբիոնում եւ մի շարք այլ կրթական հաստատություններում:
Արսեն Նիկողոսյանի կենսագրությունը՝ այստեղ:
«Իրավական պետությունն իսկապես չունի այլընտրանք»,- ասել է թեկնածուն՝ կարեւորելով իրավական պետություն ստեղծելուն, դատական իշխանության եւ հասարակության մերձեցմանն ուղղված քայլերը եւ աշխատելու պատրաստակամություն հայտնել իր ունեցած գիտելիքներով ու փորձով:
Թեկնածուները, պատասխանելով պատգամավորների հարցերին, անդրադարձել են մասնագիտական հարցերի, դատական համակարգի սերնդափոխությանը:
Վճռաբեկ դատարանի դատավորների ընտրության հարցի քննարկման ժամանակ ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Սարգսյանի ելույթից հետո միջադեպ է տեղի ունեցել:
Նիստում տեղի ունեցած միջադեպին, նախկինում իրականացվող «հեռախոսային» արդարադատությանը, դատական բարեփոխումներին եւ այլ հարցերին է անդրադարձել ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի արտահերթ ելույթը՝ այստեղ:
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անունից ելույթում խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը քաղաքական իշխանության, խմբակցության եւ իր անունից հաստատակամ զորակցություն եւ աջակցություն է հայտնել դատական իշխանության բոլոր այն ներկայացուցիչներին, որոնք պայքարում են Հայաստանում արդարադատության հաստատման եւ հաղթանակի համար: Նա նշել է, որ այն, ինչ կատարվել է խորհրդարանի դահլիճում, դատական իշխանության նկատմամբ ճնշման հերթական ակնհայտ եւ եղկելի դրսեւորում էր:
Նրա կարծիքով դատական իշխանության ներկայացուցիչներին խորհրդարանի ընտրությամբ, հրապարակային, ուղիղ եթերով քննարկումներով ընտրելը լրացուցիչ հնարավորություն եւ պարտավորություն է ինչպես դատական իշխանության, այնպես էլ պատգամավորների համար: «Մենք ճանաչում եւ ճանաչելի ենք դարձնում դատական իշխանությունը մեր ժողովրդի համար»,- ասել է Հայկ Կոնջորյանը՝ հավելելով, որ նման քննարկումները փայլուն հնարավորություն են կապ հաստատելու ժողովրդի եւ դատական իշխանության միջեւ:
Եզրափակիչ ելույթներում դատավորի թեկնածուներն ընդգծել են դատավորների կողմից իրականացվող բարդ աշխատանքի կարեւորությունն ու պատասխանատվությունը:

Высший судебный совет (ВСС) выдвинул кандидатуры А.Даниеляна, Е.Даниелян и А.Никогосяна на вакантное место судьи судебного состава по расследованию коррупционных преступлений Антикоррупционной палаты Кассационного суда (АП КС). 24 мая в парламенте обсужден вопрос отбора кандидатов на вакантное место судьи судебного состава по расследованию коррупционных преступлений АК КС.
Трех кандидатов в судьи Кассационного суда представил и.о.председателя ВСС В.Кочарян.
А.Даниелян, кандидат с 24-летним профессиональным и 20-летним судебным стажем, с 2003 г. – судья   Апелляционного уголовного суда.
“Хотелось бы, чтобы проявления коррупции в нашем обществе были максимально устранены и предотвращены. Борьба с коррупцией является одним из ключевых вопросов любого демократического общества”, - заявил А.Даниелян, отметив, что в ходе своей работы старался максимально защитить, сохранить и укрепить авторитет судебной власти, своим скромным участием старался внести вклад в формирование образцового облика судьи.
Е.Даниелян, кандидат с 38-летним профессиональным и 31-летним судебным стажем, в настоящее время является судьей Уголовной палаты Кассационного суда. Занимается научной и педагогической деятельностью, с 2004 г. преподает в РАУ. В 2015 г. защитила кандидатскую диссертацию на тему “Теоретические и методологические вопросы развития судебной власти в Армении”.
“Восстановление справедливости в обществе является одной из стоящих перед Арменией задач и вопросов, требующих первоочередного решения. На протяжении становления правовых институтов в любом демократическом обществе возникает множество проблем и задач, преодоление и решение которых является одной из основных задач судебной власти. Среди них борьба с коррупцией во всех ее проявлениях является одной из первостепенных", - отметила Е.Даниелян, кратко представив мотивы и опасения, побудившие ее выдвинуть свою кандидатуру. По ее словам, за годы после обретения независимости Армения прошла сложный и длительный путь создания, становления и развития судебной власти, и в результате недавних правовых реформ был создан профессиональный антикоррупционный суд со своей инстанцией.
А.Никогосян, имеющий 20-летний профессиональный опыт и 6-летний опыт работы судьей, - кандидат юридических наук. В настоящее время является судьей Апелляционного уголовного суда. Занимается научно-педагогической деятельностью, преподает на кафедре гражданского судопроизводства ЕГУ и в ряде других учебных заведений.
“Правовому государству действительно нет альтернативы”, - отметил кандидат, подчеркнув шаги по созданию правового государства, сближение судебной системы и общества,   выразив готовность приложить свои знания и опыт.
Отвечая на вопросы депутатов, кандидаты коснулись профессиональных вопросов и смены поколений судебной системы.
В своем выступлении от имени фракции "Гражданский договор" руководитель фракции А.Конджорян от имени политической власти, фракции и лично от себя выразил твердую поддержку всем представителям судебной власти, которые выступают за установление и победу справедливости в Армении.
По его мнению, избрание представителей судебной власти путем выборов парламента, публичных, живых дебатов является дополнительной возможностью и обязанностью как для судей, так и для депутатов. “Мы признаем и делаем узнаваемой судебную систему для нашего народа”, - подчеркнул А.​​Конджорян, добавив, что подобные обсуждения –отличная   возможность наладить связь между народом и судебной властью.
В своих заключительных выступлениях кандидаты в судьи подчеркнули важность и ответственность выполняемой судьями сложной работы.