Բարեբախտաբար, թե դժբախտաբար ոչ մի բան էլ որոշված չէ. նշել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ընթացքում պատասխանելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ծովինար Վարդանյանի` անկլավների վերաբերյալ մամուլում տեղ գտած շահարկումներին առնչվող հարցին:
Վարչապետն արձանագրել է, որ անկլավների թեման քաղաքական մակարդակում գոյություն է ունեցել շատ վաղուց: «Օրինակ` 1999 թվականի տարածքների փոխանակման փաստաթղթի մեջ 4-րդ հոդվածը նվիրված է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի անկլավներին»,- ընդգծել է վարչապետը եւ հավելել, որ հարցն ունի իրավական եւ քաղաքական կողմեր:

“К счастью или к несчастью, ничего не решено”, – отметил Премьер-министр Н.Пашинян в ходе сессии вопросов и ответов НС-Правительство, отвечая на вопрос депутата от фракции "ГД" Ц.Варданян относительно спекуляций в СМИ об анклавах.
Премьер констатировал, что тема анклавов на политическом уровне существует очень давно. "Например, в документе об обмене территориями от 1999 года 4-я статья посвящена анклавам Армении и Азербайджана", - подчеркнул он, добавив, что вопрос имеет правовые и политические аспекты.