Պաշտոնական այցով Երեւանում գտնվող Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի նախագահ Անդրեյ Դանկոն եւ նրա գլխավորած պատվիրակության անդամները ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովի եւ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանի ուղեկցությամբ նոյեմբերի 3-ին այցելել են Ծիծեռնակաբերդի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր։
Անդրեյ Դանկոն եւ պատվիրակության անդամները Սլովակիայի Ազգային խորհրդի անունից ծաղկեպսակ են դրել Հայոց մեծ եղեռնի հուշարձանին, ծաղիկներ խոնարհել անմար կրակի մոտ եւ լռությամբ ու խոնարհումով հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը։
Հյուրերը եղել են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել Հայոց ցեղասպանությունը հավաստող փաստաթղթերին ու վավերագրերին, գրառում կատարել հուշամատյանում։
Անդրեյ Դանկոն, կիսելով իր տպավորությունները, նշել է.- «Վշտակցելով եւ մեծ հարգանքով խոնարհվելով այս հուշարձանի առաջ՝ ես երբեք չեմ փորձում թաքցնել արցունքներս»։
03.11.2016
Խորհրդարանական հանձնաժողովներում շարունակվել են հաջորդ տարվա պետական բյուջեի նախագծի քննարկումները
Նոյեմբերի 3-ին ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի ու ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում Էլինար Վարդանյանի եւ Գագիկ Մինասյանի նախագահությամբ քննարկվել են ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի պահպանության համար ՀՀ պետական բ...
Կիեւում տեղի է ունեցել Եվրանեսթ ԽՎ-ի երկու հանձնաժողովների համատեղ նիստ
Հոկտեմբերի 31-ից նոյեմբերի 1-ը Կիեւում տեղի է ունեցել Եվրանեսթ ԽՎ-ի Քաղաքական, մարդու իրավունքների եւ ժողովրդավարության հարցերի ու Սոցիալական, կրթության, մշակույթի եւ քաղաքացիական հասարակության հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որին մասնակցել են Եվրանեսթ ԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղ...
Նոյեմբերի 3-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանն այցելել է Եռաբլուր` հարգանքի տուրք մատուցելու Աշոտ Նավասարդյանի հիշատակին: Նշենք, որ այսօր լրանում է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության հիմնադիր, ազգային-քաղաքական գործիչ Աշոտ Նավասարդյանի մահվան 19-րդ տարելիցը: ...
Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը նոյեմբերի 3-ին ընդունել է Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի նախագահ Անդրեյ Դանկոյի գլխավորած պատվիրակությանը: Գալուստ Սահակյանը ողջունելով Անդրեյ Դանկոյին` նշել է, որ պատվիրակության այցը նոր լիցք կհաղորդի միջպետական հարաբերությունների զարգացմանն ու...

3 ноября находящийся с официальным визитом в Ереване Председатель Национального Совета Словацкой Республики Андрей Данко и члены возглавляемой им делегации в сопровождении вице-спикера НС РА Э.Шармазанова и председателя Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Закаряна посетили   мемориал жертв Геноцида армян в Цицернакаберде.
А.Данко и члены делегации от имени НС Словакии возложили венок к мемориалу, цветы к Вечному огню и почтили молчанием память Святых мучеников.
Гости побывали в Музее-институте Геноцида армян, ознакомились с документами и материалами о преступлении века, внесли запись в памятную книгу.
А.Данко, делясь впечатлениями, отметил: “Скорбя и с большим уважением преклоняясь перед этим мемориалом, я никогда не пытаюсь скрыть слезы”.
03.11.2016
В парламентских комиссиях продолжены обсуждения проекта госбюджета следующего года
3 ноября на совместных заседаниях Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам с постоянными комиссиями по защите прав человека и общественным вопросам, по вопросам европейской интеграции, по внешним связям под председательством соответственно Г.Минасяна, Э.Варданян, Н.Зограбян...
В Киеве состоялось совместное заседание двух комиссий ПА Евронест
С 31 октября по 1 ноября в Киеве состоялось совместное заседание двух постоянных комиссий ПА Евронест – по вопросам политики, прав человека и демократии и по вопросам гражданского общества, в котором приняли участие руководитель армянской делегации в ПА Евронест, вице-председатель Ассамблеи А.Закаря...
3 ноября   Председатель НС Г.Саакян посетил Ераблур – отдать дань уважения памяти Ашота Навасардяна.Сегодня исполняется 19-я годовщина кончины учредителя РПА, национально-политического деятеля А.Навасардяна.   ...
Г.Саакян принял делегацию во главе с Председателем НС Словацкой Республики
3 ноября Председатель НС Г.Саакян принял делегацию во главе с Председателем Национального Совета Словацкой Республики Андреем Данко. Г.Саакян, приветствуя А.Данко, отметил, что визит делегации придаст новый импульс развитию межгосударственных отношений и укреплению двустороннего взаимовыгодного сотр...